Ačkoliv od tragických událostí ve městě Tirgu Mureš uplynulo už více než čtvrt roku, příslušná vyšetřovací komise dosud nepředložila zprávu parlamentu. Další podivnůstka Ilieskovy „originální demokracie“, pomyslí si možná čtenář. Hodnotíme-li však sedmihradské události a jejich důsledky s časovým odstupem, dojdeme k některým znepokojivým zjištěním.

Vzhledem k tomu, že krize v Tirgu Mureš nebyla pro nikoho tajemstvím, je překvapivý už postoj bukurešťské vlády před březnem. Z řad demokratické veřejnosti se totiž už po celé týdny ozývaly varovné hlasy. Mezi přední bojovníky za demokracii v zemi se tak svým televizním vystoupením zařadila Smarana Enacheová (zajímavá nejen svým nekonformním pohledem na sedmihradskou krizi, ale i moderními názory na kulturní integraci Evropy), nezávislý tisk se pokusil vytvořit předpoklady k navázání dialogu mezi maďarským a rumunským společenstvím (týdeník Cuvintul), v Temešváru bylo uspořádáno veřejné shromáždění na podporu S. Enecheové, založena společnost rumunsko-maďarského přátelství a na 1. duben bylo ohlášeno shromáždění, které mělo zahájit kampaň proti všem formám šovinismu. Tato výzva však přišla pozdě. K výbuchu násilí došlo 19. března. v neposlední řadě proto, že vláda přihlížela téměř nečinně.Rozhodující úlohu v šíření protimaďarských nálad sehrála organizace Vatra romaneasca (Rumunská otčina), jejíž bukurešťský představitel Ion Coja prohlásil, že zakládání organizací národnostních menšin je nepřirozené, jejich…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte