Spisovatel Avigdor Dagan, kterého čeští čtenáři znají spíše pod jménem Viktor Fischl (1912), je jedním z posledních, kdo v sobě uchovávají živou vzpomínku na kulturní milieu první republiky. Za 2.světové války žil v Londýně. Čtyřicet let pracoval jako diplomat: od r.194O pro Československo, od r.1949 pro Izrael (byl izraelským charge d'affaires a velvyslancem v Japonsku, Barmě, Polsku, Jugoslávii, Norsku a Rakousku). Stýkal se s mnoha osobnostmi, které dnes patří k legendám politického a kulturního života (H.G.Wells, T.S.Eliot, S.Spender, A.Koestler, B.Kreisky, E.Beneš, G.Meierová, J.B.Tito aj.); některé z nich - jako např. J.Masaryk, F.Langer, V.Černý, P.Eisner, A.Sloninski - byly jeho přáteli.

Daganova rodina byla postižena rasovým pronásledováním, politickému pronásledování on sám unikl do exilu, kde dodnes žije a pracuje. Paměť jeho individuálního osudu v sobě tedy zahrnuje mnohé z toho, co se komunistický režim snažil vymazat z paměti všeobecné. Jeho osud by mohl být dost dobře zaznamenán v nějaké budoucí čítance, která by si předsevzala ilustrovat osudy statisíců občanů naší země. Pokud jde o čítanky literární, vyskytnou se tu jistě obtíže. V.Fischla nebudou moci pominout: napsal osm básnických sbírek, čtrnáct prozaických prací, překládal (Werfel, Sloninski aj.), editoval řadu publikací. Školometi však budou na rozpacích: kam ho vlastně zařadit?

To je otázka, kterou dostávám často. Odpovídám, že jsem česky píšící spisovatel, který vyrostl v…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte