Je tomu pár let, co začal boj za záchranu Sněžky. Protesty proti plánované stavbě lanovky a hotelu našly prostor i na stránkách tehdejšího oficiálního tisku. Mezitím ale stačil na nemocném těle Krkonoš vyrašit jiný nádor. Vyrůstal sice na očích obyvatelů Špindlerova Mlýna, ale ostatní veřejnosti měl zůstat přísně utajen. Monstrózní objekt, zvaný místními lidmi „bunkr“, je nyní dominantním bodem v panoramatu této části Krkonoš. Dosud nedostavěný gigant stojí na stráni v Bedřichově, kdysi nejkouzelnější části Špindlerova Mlýna. Na mapě ho najdeme pod názvem „Školící a rekreační zařízení Státní plánovací komise“.

Stavba

Od autobusového nádraží ve Špindlu stoupáme k hotelu Montana. Za cedulí „Vjezd zakázán“ se dáváme po dlážděné serpentině dále do kopce. Kolem nás se řítí nákladní auta Vojenských staveb. Všude oblaka prachu, na zemi i na stromech. Uprostřed zplanýrované plochy se tyčí mohutná šestipatrová budova. Buldozery a bagry dokončují zemní práce, vojáci v khaki montérkách pracují na příjezdových komunikacích a upravují okolí samotné budovy.Předmětem zájmu místních lidí, ale i návštěvníků hor není jen budova samotná. Tu lze eufemisticky označit za nevkusnou. Diskuse a dohady se točí hlavně kolem toho, co je pod ní. Není se čemu divit, protože objekt není odtajněn. Zkusíme tedy poodhrnout oponu.Na stráni, kde stavba stojí, rostl zdravý les a byla tu veliká lesní školka. V sedmdesátých letech byla zabrána malá část pozemku, na které vznikla…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte