Ocitl jsem se v těchto dnech v dosahu kulatého stolu, od něhož k nám posluchačům promlouvali tři muži v letech, co do profese ze zahraničního obchodu. Byli všichni tři velmi smělí ve svých projevech a bez váhání se distancovali od minulosti. Jeden z nich hned ve svém expozé odmítl pověsti o monopolu podniků zahraničního obchodu a prohlásil, že ten už dávno neexistuje. A pak nám udělil lekci, že jediným lékem na monopol je konkurence a ta že se teď už rozvíjí.

Podniky zahraničního obchodu byly po desetiletí monopolní, což znamená, že i když jim dnes nakrásně vzniká nějaká konkurence, jež je teď už povolena a kterou je teď už zakázáno pronásledovat, monopolům nadále zůstávají všechny výhody, jaké si za léta vytvořily: mají mezinárodní sítě zástupců, znají potřebné adresy a telefony, mají nejnovější výpočetní techniku, na jejich adresu chodí firemní literatura nebo pozvání na veletrhy … A to je jen tenká legální slupka, pod níž se skrývají nepřehledné sítě vzájemné výpomoci, službiček, protekcí a korupce, které vysvětlují, proč zbytnělá byrokracie nestáhne úplně ke dnu podnik, na kterém parazituje, a navzdory ekonomickým zákonům mu umožňuje přežít.

Vystavit takovýto do tkáně společnosti vrostlý monopol konkurenci je jako přinutit obrněný vůz, aby vstoupil do demokratické arény a utkal se tam s tlupou polonahých divochů, vyzbrojených doma dělanými luky a šípy.

Na můj dotaz, proč se tyto monopoly prostě nezruší, odpověděli pánové dvěma způsoby. Nejprve mi…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte