Dne 4.7.1990 vyhlásili soudci obvodních soudů v Praze a některých okresních soudů v ČR stávku na protest proti způsobu, jakým je veřejnost informována o problému justice. Ve svém prohlášení konstatují, že přípisy adresované ministerstvu spravedlnosti ČR, Federálnímu shromáždění, vládě ČR a prezidentu republiky, v kterých poukazují na problémy soudnictví, zůstaly bez odezvy. Upozorňují, že pokračování v práci za stávajících podmínek nedostatečné pracovní plochy, kterou mají soudy k dispozici, nedostatku soudců, administrativního personálu, technické vybavenosti, a tím vlastně celkové nepřipravenosti justice k zabezpečení realizace zákona o soudní rehabilitaci, může vést k výraznému poškozování práv občanů.

„Tato stávka je jen jakýmsi krajním prostředkem, jak upozornit na nevyřešené a léta nazrávající problémy. Situace je natolik kritická, že pokud se okamžitě nezačne řešit, stojí justice před krachem. Osobně s tímto prostředkem nesouhlasím, proto jsem asi jediný, kdo normálně pokračuje v práci. Ale požadavky soudců plně podporuji,“ říká JUDr.Vojtěch Cepl z obvodního soudu pro Prahu 4. "Z vystoupení nového ministra spravedlnosti JUDr.Leona Richtera v televizi nabyla veřejnost bohužel dojmu, že soudcům jde o zvýšení platů, ale problematika je samozřejmě daleko složitější a závažnější a je zapotřebí veřejnost široce informovat a pochopitelně jednat.Veřejné mínění je samozřejmě ovlivněno tím, co se v soudnictví za posledních 40 let dělo, a soudci jsou všeobecně v…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte