Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Sviták

"Ve Spojených státech jsem učil dvacet let mladé lidi kriticky myslet o čemkoli, dělal jsem tedy totéž, co předtím nebo dnes v Praze," praví dr.Ivan Sviták ve svém rozhovoru pro červnové Studentské listy. Kdyby si takhle nekoledoval o lustraci, byl by mu jeho rozhovor snáze prošel.

„Ve Spojených státech jsem učil dvacet let mladé lidi kriticky myslet o čemkoli, dělal jsem tedy totéž, co předtím nebo dnes v Praze,“ praví dr.Ivan Sviták ve svém rozhovoru pro červnové Studentské listy. Kdyby si takhle nekoledoval o lustraci, byl by mu jeho rozhovor snáze prošel.

Je fakt, že podobné uspokojení se svou minulostí projevoval už před více než třiceti lety. Když v roce 1957 publikoval ve vydavatelství ÚV KSČ „Rudé Právo“ své přednášky „Starověká filosofie“, jež od roku 1950 měl na Večerní univerzitě marxismu-leninismu v Praze, pochválil si svou minulost s podobnou mírou sebekritičnosti: "Jakkoli jsou tyto přednášky nedokonalé, jsou lepší nežli vůbec nic. A srovnáme-li konečně tyto přednášky s theoretickou produkcí minulých let dogmatismu, není to autor, který by měl mít ruměnec ve tváři."Zdržíme se citací z jeho přednášky - i když by to stálo za to. Řekněme si jen, že pokud by se síla kritického myšlení měřila razancí nadávek, pak byl dr.Sviták již v roce 1950 na úrovni. Nehledejte však u něho v té době jemnost kritického instrumentária nebo dokonce potřebu vhledu do myšlení kritizovaného: udání z idealismu na posudek vystačí. Je to kádrovák antiky.Nechci dr.Svitákovi pro další léta jeho působení ani v nejmenším upírat odvahu podnikat veřejné výpady proti nedotknutelným. Pouhá útočnost však, ať už se děje ve shodě s vládnoucí silou nebo proti ní, ještě nemusí být kritickým myšlením.Když dr.Svitáka 6.května 1964 za jeho veřejné i neveřejné projevy…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte