Článek vyšel 24.5.1990 ve zbrusu novém deníku Mladá demokracie na poměrně exponovaném místě: na druhé straně vlevo nahoře, v rubrice nazvané „Stalo se ve světě“. Pokud můžeme soudit z prvních pětadvaceti čísel deníku, zařazuje redakce do této rubriky texty, které krátce a pokud možno neotřelým způsobem upozorňují na některé jevy ve světovém dění, většinou se zřetelem k domácí scéně. Z formálního hlediska nelze proti zařazení článku do rubriky celkem nic namítat: jde skutečně o text v jistém smyslu neotřelý. Alespoň v čechách, v této době, v tomto podání. Jak naznačuje název článku (Židé a svět), vrací se jeho autor k fenoménu, jenž je předmětem zájmu vědců i laiků celá staletí. Představme si, kolik bylo jen za posledních dvě stě let napsáno studií, uměleckých děl a novinových článků o židovské problematice. Jak obsáhlá literatura se zabývá pouze jedním z jejích témat: antisemitismem. Autor článku - jmenuje se Vladimír Jeník - stačil celou věc vyřídit tak asi na třiceti řádcích. Zato to vzal pěkně odspodu a zostra.

Nepamatujeme si, že bychom od konce druhé světové války četli v našich novinách tak bezohledný útok na židovský národ. Argumenty, kterými autor svůj atak podkládá, jsou vcelku známé z antisemitské literatury: „pavoučí ekonomická nadvláda“, židobolševismus, propité sedlácké grunty, snaha o světovou nadvládu atd. Novinkou jsou posměšná, arogantní slova o židovských „mučednických prioritách“ a obecná výtka, která stojí za citaci: "Židé jsou výjimeční i…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte