Zaklínači ve Spálené
Od 3.5. do 27.5. proběhla opět v galerii Fronta akce "Mladé ateliéry 90". Tentokrát tu vystavovalo deset výtvarníků: E.Bornová, B.Cajthamlová, D.Cajthaml, M.Gabriel, M.Gabrielová, J.Holeček, M.Holečková, M.Mainer, M.Riedlbauchová a P.Sládek.

Od 3.5. do 27.5. proběhla opět v galerii Fronta akce „Mladé ateliéry 90“. Tentokrát tu vystavovalo deset výtvarníků: E.Bornová, B.Cajthamlová, D.Cajthaml, M.Gabriel, M.Gabrielová, J.Holeček, M.Holečková, M.Mainer, M.Riedlbauchová a P.Sládek.Návštěvník, který sem zaskočí z rušné Spálené, se dostává do úplně jiného světa. Jeskyně, korály, blíže neurčená božstva, zvířata, rostliny, planety, neznámé krajiny… U většiny vystavujících přetrvává zaujetí pro mytologickou tematiku, jak ji před pár lety vytáhl na světlo nový expresionismus a jak ji přetvářely další výtvarné vlny. Přes tajemnost námětů si kupodivu obrazy nedokáží diváka podmanit. Na to jsou namalované příliš manýristicky, ať už expresivně (Mainer, Sládek, Bornová) nebo dekorativně (Holečková, Holeček, Riedlbauchová). Exotická témata zahalují malíři neurčitým oparem, v němž zůstává bezpečně skryta zběžnost a nahodilost výtvarného podání.
Jak daleko jsme se ocitli od vyprávění mýtů, kde užaslý člověk prostě a přesvědčivě líčí tajemný původ světa a věcí kolem nás! Věcí, které nám prospívají i škodí a které jsou mučivě nevyzpytatelné… V tom všem se snaží člověk zorientovat a jedním ze zázraků, jak může úskočnou realitu zvládnout a pochopit, je právě schopnost o ní vyprávět anebo ji zobrazit. O něčem podobném píše Jindřich Chalupecký ve své stati „Svět, ve kterém žijeme“: "Zatímco chabý a opatrný malíř a básník dnešní vyhledává pro své umění skutečnost co nejnezávadnější, co nejvzdálenější, co nejméně jeho…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










