V pondělí 28.5. byla potlačena vzpoura ve věznici Ruzyně. V NVÚ Valdice je situace napjatá již několik měsíců, podobné je to na Mírově. Koncem března byla ozbrojenými složkami potlačena vzpoura vězňů v Leopoldově. Pár stručných vět, představují však dva lidské životy a několik desítek zraněných.

Co vlastně vede vězně k protestům? Především výhrady proti dozorcům. Tedy proti těm z nich, kteří se v totalitním režimu projevovali příliš brutálně, a těm, u nichž je podezření z páchání hospodářské trestné činnosti. Dál nejsou vězni spokojeni, že Federální shromáždění nezrušilo paragrafy 41 a 42 o recidivě, tedy paragrafy z roku 1973, které umožňovaly udělit odsouzeným až o třetinu vyšší tresty než je hranice, kterou určuje trestní zákon. Kromě toho existují samozřejmě i požadavky svévolné a nesplnitelné. Nejzávažnějším prvkem všech nepokojů však je, že jsou pravděpodobně podněcovány a podporovány částí Sboru nápravné výchovy, případně že nejsou účinně a zákonně odstraňovány příčiny a podmínky, které vězně k protestům vedou.Již v době, kdy už v Leopoldově panoval neklid, ale vzpoura ještě nevypukla, poslali někteří vězni dopis odpovědným institucím. Požádali o pomoc při řešení svých požadavků a také o uklidnění situace opatřeními jak vůči vězňům, tak vůči dozorcům. Odpověď ovšem dostali až za čtrnáct dnů. V té době už ozbrojené složky, v nichž hrál hlavní úlohu Útvar rychlého nasazení, zasáhly proti probíhající vzpouře. Pro samotné „červené barety“ to znamenalo jakési…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte