S čím jsme počítali? My jsme počítali s tím, když demise těch, kteří odstoupí, nebude přijata, že nebudeme jednati s nimi, ani s dosavadním vedením ve stranách, že se nám podaří najíti skupinu lidí, se kterými budeme moci jednati a kteří půjdou na náš požadavek. My jsme věděli, že to bude znamenati náš taktický tah, rozkol, rozbití těchto stran, když vyřadíme jejich vedení, budeme jednati s opozicí, přitáhneme je do vlády. Tak se také skutečně stalo a my jsme již v sobotu měli v podstatě, pokud se týká lidovců a nár.soc., listinu již sestavenou. Největší obtíž byla v soc.dem., kteří - jejich pravé křídlo Majer - ke krizi velmi podstatně přispěli, poněvadž šel s nimi, se Zenklem a druhými, kteří ačkoliv se neodhodlali následovati Zenkla a vystoupiti z vlády - oni se totiž opozdili o den - a v sobotu v 10 hodin ráno již viděli, že s demisí si zahrávati nelze. Jednak viděli účast na našem projevu a viděli a slyšeli naše hesla, že s tím, kdo vystoupil z vlády, se nejedná. To je zdržovalo a dalo věc těm levým elementům do rukou, aby nevystupovali z vlády. Soc.dem. tisk ještě v neděli šel proti sjezdu závodních rad a odborových organizací, štval proti nám a co hlavně, to, že chtěli, aby se ti kteří podali demisi vrátili znovu do vlády. Jestli tedy ta krize trvala 5 dnů nebyla rozřešena hned v pondělí, je to zásluhou soc.dem., kteří v těchto věcech velmi kolísali.

Nakonec se podařilo zlomiti Majera, vystrčiti a vytáhnouti na křeslo Fierlingera, takže 25.ráno jsme měli…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte