V souvislosti se změnami v naší zahraniční politice a zvláště pak díky Havlově návštěvě došlo v čs.sdělovacích prostředcích k jakési matné rehabilitaci židovského státu. Zdálo se, že protiizraelská dikce minulých desetiletí udělá konečně místo poněkud objektivnějším informacím. Bohužel, záchvat byl příliš krátký. Naše média (s čestnou výjimkou Lidových novin) už zase našla svou „národně-osvobozeneckou“ optiku a Izrael je v řídkých zmínkách opět prezentován coby zabíječ dětí a jestřáb Blízkého východu. Profesionální výkon po této stránce podává hlavně Československá televize a - jak jinak - Rudé právo (viz kouzelný článek o „izraelských rukojmích“ z minulého týdne). Zpestřením jinak monotónní omáčky je pouze světácký žargon, který si prověřené novinářské kádry v rámci demokratizace osvojily. Suverénně ve svých článcích operují spoustou klíčových pojmů arabsko-izraelského konfliktu (za všechny jmenujme tzv.Bakerův plán), ale s jejich vysvětlením, natož komentářem si už nikdo z nich velkou hlavu nedělá. Těžko se pak divit, že čtenář po lektuře není o nic chytřejší, než před ní - naopak. Ostatně jak vysvítá z prohlášení prezidenta Havla, který žádal (podle Občanského deníku č.2, 3.5.1990) „politické záruky“, že sovětští Židé nebudou po svém příchodu do Izraele „umísťováni na okupovaném území“, pletou se reálie i našim státníkům. Možná šlo jenom o špatně volená slova v odpovědi na tendenční otázku, ale přesto nezaškodí si některá fakta čas od času připomenout.

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2024

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte