„V noci na včerejšek se uskutečnila v Praze bezpečnostní akce. 78 příslušníků VB a jejich kolegové z kriminální služby si ‚posvítili‘ na neblaze proslulou vinárnu Narcis. Výsledkem bylo 15 předvedených osob, stíhaných především pro příživnictví, útok na veřejného činitele a podobně.“ (Práce, 9.3.1990) Pod zprávičkou fotografie, na níž příslušníci VB někomu kontrolují občanský průkaz.

Po přečtení uvedené informace se mi udělalo mírně nevolno. I když pominu otázku, zda je takové „svícení“ na pražské noční podniky skutečně nejvhodnějším způsobem boje proti kriminalitě, nemůže mě nechat klidným první z důvodů onoho stíhání.

Příživnictví. Znamená to tedy, že občan této republiky, který nemá v průkazu totožnosti razítko o pracovním poměru, bude i nadále vystaven trestnímu postihu? Bude státní moc dál trvat na tom, aby každý takto vykazoval svůj „řádný život“? Co si pak počnou chudáci nezaměstnaní, se kterými se v budoucnu počítá? Budou mít v dokladech štempl NEZAMĚSTNANÝ či jiné podobné označení? Nebo půjdou do vězení? A co ti, kteří se opravdu chtějí živit pouze příležitostně, anebo nezávislí novináři, umělci?… Jaké potvrzení je připraveno pro ně, aby se stát mohl na místě přesvědčit o jejich bezúhonnosti?

Možná, že skutečné příživnictví - lépe řečeno: vyděračství - opravdu existuje. Nebylo by však vhodnější tento delikt stíhat a popřípadě trestat na základě oznámení postižených? Má-li někdo lepší nápad, rád bych se ho dozvěděl.

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte