Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Všichni za jeden provaz

Nápady z davu se využívají při vymýšlení nových výrobků

75 A danelova R18 2012 • Autor: Respekt
75 A danelova R18 2012 • Autor: Respekt

New York kdysi býval hlavním městem americké výroby. V roce 1950 pracoval ve výrobním sektoru milion lidí. Dnes se jejich počet ztenčil na pouhých 80 tisíc a zaměstnávají je převážně specializovaní výrobci v oblastech jako bytové vybavení, potravinářství a obory, které spoluvytvářejí prosperující módní průmysl na Manhattanu. Objevuje se však nové odvětví, povzbuzované podnikatelským duchem velkoměsta. Mohli bychom ho nazvat kolektivní výroba.

Podílí se na ní mimo jiné firma Quirky, která je právě tak trendy, jak naznačuje její název (angl. svérázný). Součástí jejího nového designérského studia v adaptovaném skladišti nedaleko řeky Hudson je i manufaktura vybavená 3D tiskárnami, laserovou řezačkou, frézami a dalším zařízením. Tato prototypová dílna má zásadní význam pro podnikání firmy Quirky – proměňují tu nápady lidí v realitu, v hotové výrobky.

S pomocí rozrůstající se internetové komunity Quirky přichází se dvěma novými výrobky týdně. Funguje to následovně: uživatel poskytne nápad, a pokud se líbí dostatečnému počtu lidí (hodnotí se podobně jako na Facebooku), vývojový tým Quirky zhotoví prototyp. Uživatelé jej na síti zrecenzují a mohou přispět k jeho konečné podobě, obalu i marketingu a pomoci stanovit cenu. Quirky se pak poohlédne po vhodném výrobci. Produkt se prodává přes internetové stránky firmy Quirky, a pokud poptávka roste, i v maloobchodních řetězcích.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].