Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Vítězové a poražení

Nový svět práce se potýká s vysokou
nezaměstnaností, kvalifikovaných a talentovaných pracovníků je však nedostatek

112 A R14 2012 • Autor: Respekt
112 A R14 2012 • Autor: Respekt

Tou nejlepší odměnou, jakou nám život nabízí, je možnost tvrdě pracovat v zaměstnání, které za to stojí,“ prohlásil ve svém projevu 7. září 1903 při oslavách amerického Svátku práce tehdejší prezident Theodore Roosevelt. Miliardy lidí z celého světa, kteří takovou odměnu v životě hledají, se dnes potýkají se dvěma extrémy současně. Lidí, kteří dělají svou vysněnou práci, je dost – a možná víc, než kdy předtím – i ve vyspělých zemích, které nyní čelí velkým problémům. Domů si kromě dobrého platu nosí i pocit, že dělají něco užitečného. V rychle se rozvíjejících ekonomikách, jako je Čína nebo Indie, má řada lidí přinejmenším lepší práci, než kdy doufali. Přesto je však na mnoha místech planety nezaměstnanost trvale vysoká a nabízená práce je často špatně placená, těžká a neuspokojivá.

To má vážné politické dopady, zejména pro současného amerického prezidenta Baracka Obamu, který možná o svou vysněnou práci přijde, protože vyšlo najevo, že pro své spoluobčany nedokázal vytvořit dostatek pracovních příležitostí. Když Barack Obama v lednu 2009 nastoupil do Bílého domu, míra nezaměstnanosti v zemi se právě chystala přehoupnout přes hranici osmi procent. Rok předtím přitom dosahovala přibližně pěti procent. Od té doby se situace nezlepšila. Prezidenta Obamu tak bude nejspíš až do letošních listopadových prezidentských…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].