Ožebrač a panuj
Proč severokorejská diktatura zůstává tak pevná v základech, když způsobuje tolik hladu a utrpení?
Když už nikdo jiný, tak minimálně severokorejský vůdce Kim Čong-il podle všeho našel něco, čím si minulý týden během každoročního korejského svátku díkůvzdání Čusok naplnit břicho. „Se zářivým úsměvem,“ jak líčí jeho propaganda, vešel do pchjongjangského obchodu prodávajícího placky plněné masem.
Mimo hlavní město si něco podobného dopřejete jen stěží. Většina zbytku země totiž podle agentur rozvojové a humanitární pomoci trpí vážným nedostatkem potravin. Devátého září Světový potravinový program OSN uveřejnil videa z cesty po severokorejském venkově ukazující netečné sirotky, jejichž růst zbrzdila podvýživa. Chladný začátek vegetační doby a letní povodně způsobily výraznou škodu na úrodě rýže a kukuřice. Příděly brambor byly sníženy o třetinu, tedy na dvě na osobu a den.
Podle internetové zpravodajské agentury DailyNK sídlící v Soulu Kim Čong-ilův režim s obvyklým cynismem občanům doporučil, aby letos během Čusoku „po socialisticku zjednodušili“ své jídelní zvyky. Kim Čong-il se však ve svém paralelním vesmíru rozplýval nad tím, kolik hovězího, vepřového, husího a krůtího masa mají k dispozici privilegovaní zákazníci obchodu s plackami. Jak mu to může projít? Podobné otázky si kladou pozorovatelé Severní Koreje, kteří se naží pochopit, jak se tento režim mohl tak dlouho udržet u moci, a to…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu