Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Může se stát cokoli

Pravděpodobnost útoku na íránská jaderná zařízení se neustále zvyšuje

K současné krizi už se schyluje velmi dlouho. Írán začal hledat cesty k získání jaderných zbraní už před pádem šáha v roce 1979. Před deseti lety se svět dozvěděl o výstavbě zařízení na produkci „těžké vody“ (oxid deuteria, který se používá v reaktorech na výrobu plutonia) a obohaceného uranu, jenž je zapotřebí v některých typech jaderných reaktorů, ale také v jaderných zbraních. Írán své závody na obohacování uranu neustále zlepšuje, zvyšuje jejich počet i kapacitu; v zemi se také pracuje na vývoji detonátorů, aktivačních mechanismů a raketových technologií.

Írán se snaží dostat alespoň do stadia, kdy by měl potřebnou odbornost a materiály, s jejichž pomocí by dokázal rychle vyrobit funkční jaderné zbraně. Je možné, že se v určité fázi rozhodne vyrobit samotnou jadernou bombu. Z toho má velké obavy Izrael, jehož ohrožují íránští spojenci v Libanonu a Gaze, a navíc je znechucen antisemitskými tirádami íránských představitelů. Znepokojeny jsou však také arabské země, které se obávají íránské moci (a svých vlastních šíitských menšin). Ze strachu by se některé z nich (Saúdská Arábie, Egypt, možná i Turecko) mohly rozhodnout dopracovat se k vlastním jaderným zbraním. Mnozí se obávají, že to by ještě více destabilizovalo situaci v regionu. I kdyby k tomu však nedošlo, možné důsledky takové destabilizace by byly o to horší.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].