Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Čchen, Čína a Amerika

Sporný příběh slepého aktivisty vzbuzuje otázky, na něž budou obě supervelmoci jen stěží hledat odpovědi

Jen málokdy se stane, že by budoucnost národa, který navíc čítá 1,3 miliardy duší, byla svázána s osudem jediného člověka. Čína dost možná jeden z takových okamžiků právě teď prožívá a oním člověkem je Čchen Kuang-čcheng. Nevidomý aktivista z provincie Šan-tung, který se popral s chudobou, bojoval za spravedlnost a zaplatil za to vlastní svobodou. Minulý měsíc se pokusil z pout nesvobody vymanit, neosobní politická mašinerie supervelmoci ho však polapila do pasti. Další osud jeho i jeho rodiny nyní vzbuzuje otázky, co bude s čínsko-americkými vztahy a jaká bude povaha příští čínské vlády.

Čchen Kuang-čcheng je v mnoha ohledech tím nejlepším z moderní Číny. Od dětství je slepý a až do dospělosti se mu nedostalo valného vzdělání. Jako samouk se poté stal právníkem, což v zemi, kde vládne právo silnějšího, rozhodně není bezpečné povolání. Místní samospráva jej po mnoho let velebila za to, že obhajoval práva postižených. Jako rolnický aktivista bojující za práva místního lidu měl totiž v Číně mnohem více šancí na úspěch než zpolitizovaní příslušníci městské elity, jako například umělec Aj Wej-wej. Potom ale zašel příliš daleko, když se postavil proti místní stranické buňce ve věci nucených potratů a sterilizací, které jsou součástí čínské politiky jednoho dítěte. Po čtyřech letech strávených za mřížemi na základě neopodstatněných obvinění pobýval Čchen devatenáct měsíců v domácím…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].