Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Masakr ve Virginii: problém nejen USA

„Měli jsme němčinu, když do učebny vběhl chlapík v černé kožené vestě a hnědém klobouku. Okamžitě začal střílet na vše, co se hýbalo. Instinktivně jsem padl pod lavici. Ve třídě bylo dvacet osob a on jich revolverem zastřelil mezi deseti až patnácti,“ vypráví o přestřelce ve Virginii student Derek O´Dell. Celkový počet obětí byl nakonec 32 plus 15 zraněných.

„Měli jsme němčinu, když do učebny vběhl chlapík v černé kožené vestě a hnědém klobouku. Okamžitě začal střílet na vše, co se hýbalo. Instinktivně jsem padl pod lavici. Ve třídě bylo dvacet osob a on jich revolverem zastřelil mezi deseti až patnácti,“ vypráví o včerejší přestřelce na univerzitě v Blacksburgu ve státě Virginie student Derek O´Dell, který z krvavé lázně vyváznul s kulkou v paži. Celkový počet obětí byl nakonec 32 plus 15 zraněných.

Masakr začal ve studentských kolejích, kde byly zavražděny dvě osoby. Virginská policie zatím nezjistila, zda šlo o jednoho či dva zabijáky. Tělo vraha z učeben ale nalezla. Poslední kulku si totiž nechal pro sebe. „Jednalo se o typ člověka, jenž mezi studenty zamířil s jasným úmyslem vraždit. Všechny oběti měly v těle víc než jednu kulku,“ prohlásil lékař záchranky.

Spojené státy, kde díky zbraním přijde každý rok o život na 30 000 osob, jsou v šoku. Navíc se virginská tragédie odehrála skoro na den přesně, jako obdobné kolektivní vraždění na gymnáziu Columbine v Coloradu, kde v roce 1999 dva studenti zastřelili dvanáct spolužáků a profesora, aby pak rovněž spáchali sebevraždu. Lze proto předpokládat, že se v USA rozjede další kolo diskusí o zesílení kontroly volného přístupu k puškám a revolverům.

Nejde však jen o problém Spojených států, jak se často udává, ale o všeobecný problém lidské agresivity, násilí.

  • V roce 1985 mladý muž zabil 13 studentek a sekretářku polytechnické školy v kanadském Montrealu.
  • V mateřské školce skotského městečka Dunblane bylo v roce 1996 sběratelem zbraní zavražděno 16 dětí.
  • O dva týdny později v čínské provincii Hunan pomatenec ubodal 7 školáků.
  • Rok nato náboženský fanatik v Jemenu zastřelil na předměstí Sanaay 10 dětí.
  • V roce 2001 bylo nožem usmrceno 8 dětí na základní škole v japonském městě Ikeda.
  • Rok poté v německém Erfurtu zastřelil někdejší žák místního gymnázia 12 profesorů a 2 studenty.

Zbraně lze zkrátka kontrolovat sebedokonaleji, když chce však nemocný člověk vraždit, prostředky si vždycky najde. V citovaných případech je ale záhadné, jak se metoda stále opakuje. Bezbranní školáci a pak vrahova sebevražda.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].