Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Stalo se

Galileo hrozí ztroskotáním

Největší evropský kosmický projekt je blízko krachu. Navigační systém Galileo, který počítal s umístěním třiceti družic ve vesmíru, jež měly usnadnit život evropským pilotům či řidičům, je zřejmě nad síly konsorcia firem pověřených Evropskou unií přípravou projektu.

Největší evropský kosmický projekt je blízko krachu. Navigační systém Galileo, který počítal s umístěním třiceti družic ve vesmíru, jež měly usnadnit život evropským pilotům či řidičům, je zřejmě nad síly konsorcia firem pověřených Evropskou unií přípravou projektu.

Soukromé firmy, mezi něž patří například francouzský Alcatel, Deutsche Telekom nebo nadnárodní společnost EADS, stále nepodepsaly dohodu o vývoji systému a je jen mizivá naděje, že tak učiní do zítra, kdy jim vyprší ultimátum dané Bruselem. Německý ministr dopravy Wolfgang Tiefensee proto v pondělí v Bruselu prohlásil, že jeho země, která nyní předsedá EU, v nejbližších dnech navrhne, jak s Galileem dál. Počítá se s tím, že financování systému převezme výhradně veřejný sektor, ale provozovat jej budou soukromé firmy.

Systém Galileo, o jehož sídlo usiluje Česká republika, má ukončit závislost Evropanů na americkém GPS. Tento navigační systém je v rukou americké armády a podle jeho kritiků může být v případě válečného konfliktu kdekoli ve světě vypnut, takže evropští řidiči by zůstali bez navigace. Podle původních plánů měl Galileo fungovat už příští rok. Nyní se plánuje zprovoznit jej v roce 2012, kdy se má rozjet podobný čínský systém.

Důvodem váhání firem ze zmíněného konsorcia je především nevyjasněná otázka, nakolik pro ně bude přibližně čtyřmiliardový projekt ziskový, a způsob ručení a náhrady škod v případě, kdy třeba kvůli chybě systému havaruje letadlo.

Evropa tedy zatím nemá štěstí na velkorysé technologické projekty. Loni měl problémy evropský létací stroj Airbus A 380, kdy řada odběratelů kvůli neustále odkládané výrobě rušila objednávky, letos se zadrhává Galileo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].