Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Spolupracujeme

Miliardář z gruzínské chatrče

Bidzina Ivanišvili je třetím nejbohatším politikem na světě a nejbohatším muž Gruzie. Díky vítězství v pondělních volbách si teď neohroženě razí cestu za křeslem premiéra i za gruzínským občanstvím.

Peníze nejsou můj kapitál • Autor: Globe Media /  Reuters
Peníze nejsou můj kapitál • Autor: Globe Media / Reuters

 Až do minulého roku se toho o Ivanišvilim mnoho nevědělo. Miliardář, kterého prestižní časopis Forbes zařadil na 153. příčku svého žebříčku nejbohatších lidí světa, se na veřejnosti moc neukazoval. Vše však změnilo jeho rozhodnutí vést opoziční stranu Gruzínský sen do parlamentních voleb.

Ivanišviliho životní příběh v mnohém připomíná hollywoodský film. Chudý chlapec z gruzínského venkova po pádu železné opony odešel do Ruska, kde začal podnikat v bankovnictví a později i v hutnictví a hoteliérství. Získal pohádkové bohatství, z kterého si postavil ocelový a skleněný palác s heliportem na kopci s výhledem na gruzínské hlavní město Tbilisi, založil v Gruzii soukromou zoo a vlastní rozsáhlou sbírku vzácných obrazů, například Picassa a Lichtensteina. Je znám, že bohatě podporuje gruzínské umělce a rekonstrukce veřejných budov. Jeho jmění se odhaduje na 6,4 miliard amerických dolarů.

Tou temnější stránkou této „pohádky“ je pak skutečnost, na kterou poukazují Ivanišviliho kritici i mnozí politologové - z Ruska byznysmen odešel po nástupu Vladimira Putina k moci a dodnes se brání nařčení, že v Gruzii jen zastupuje zájmy gruzínského většího souseda a nepřítele. Pravdou zůstává, že ruská média zprávu o porážce Saakašviliho Sjednocené národní strany uvítala.

Záhadou zůstává, jak Ivanišvili přišel k tak obrovskému majetku. Prezident Michail Saakašvili neváhá označovat svého souputníka za ruského spojence a obviňovat ho z touhy koupit si celou zemi. Ivanišvili pro americkou CNN označil tato obvinění za falešná. „Peníze a bohatství nejsou můj kapitál. Je to důvěra lidí ke mně. Peníze s tím vůbec nesouvisí,“ prohlásil Ivanišvili s tím, že všechna svá ruská aktiva prodal.

Jedinou překážkou na této „hollywoodské“ cestě do premiérského křesla se v současnosti jeví Ivanišviliho gruzínské občanství, lépe řečeno jeho neexistence. Zhruba před rokem byl totiž úřady občanství zbaven, což si on sám vysvětluje jako snahu vyřadit ho z předvolebního boje.

Podle úřadů však bylo zrušení občanství automatické, jelikož Ivanišvili je držitelem také francouzského pasu. Ruského občanství se pro jistotu vzdal. Výjimku umožňující udělit víc než jedno občanství může v Gruzii udělit pouze prezident. Ivanišvili se už ale nechal slyšet, že bude usilovat o získání gruzínského občanství zpět, aby se mohl postavit do čela země.

Mocenský boj mezi dvěma silnými protivníky může do příštího roku, kdy se budou konat prezidentské volby, vyvolat ještě velké problémy. Do té doby v zemi bude pořád hlavou státu Michail Saakašvili  a ten si na své rozsáhlé pravomoci nenechá sahat.

Autorka je stážistka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].