0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost28. 3. 20173 minuty

Soud: Učitelé mohou dohlížet na malé děti ve sprchách

Soudkyně rozhodla, že učitelka jen kontrolovala hygienu, není to důvod k výpovědi

Autor: Ivana Svobodová

Na chodbě Okresního soudu v Olomouci to v úterý dopoledne před jednáním vypadalo jako na třídních schůzkách s neobyčejně dobrou atmosférou: učitelka Vanda Fabianová tu stála obklopena v přátelském hovoru asi patnáctkou rodičů svých žáků. Přišli ji podpořit v soudní při, při níž se snažila dokázat, že okamžitá výpověď z práce v základní škole v Tršicích je neplatná - a že se ničeho nedopustila, když pomáhala na škole v přírodě prvňáčkům s osobní hygienou ve sprchách.

O pár minut později se všichni v soudní síni dozvěděli, že žaloba proti výpovědi byla úspěšná. Soudkyně Jaroslava Jechová rozhodla, že to, co ředitel školy Jaromír Vachutka uvedl jako důvod k výpovědi ze zaměstnání, nebylo porušením žádných předpisů, nebyla to ani pravda a že se učitelka ničeho nekalého nedopustila.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„To, co jí bylo vytýkáno, bylo důsledným dohlížením na hygienu,“ konstatovala soudkyně. Ředitel školy vypověděl práci své podřízené poté, co se dozvěděl od kolegyň, že na škole v přírodě v Ostružné loni v květnu byla přítomna ve sprchách s žáky první třídy a pomáhala jim s umýváním. Výpověď byla opřena o argument, že se ve sprchách „zavírala pod záminkou kontroly hygieny výlučně s chlapci“ a že hygiena „byla převážně zaměřena na mytí genitálií s přetahováním předkožky“.

U soudu však vyplynulo, že učitelka Fabianová dohlížela jak na chlapce, tak na dívky, a že mytí genitálií bylo jen součástí celkové očisty, nikoliv „převážným“ cílem mytí dětí. A že chlapce pouze instruovala, ale na intimních partiích se jich sama nedotýkala. U soudu svědčila i lékařka, která denní přetahování předkožky při mytí označila za nutnost, aby chlapcům nevznikla infekce, a také za součást kontroly, zda se při pobytu v přírodě chlapcům nepřisálo klíště na vizuálně nepřístupném místě.

Autor: Ivana Svobodová
Autor: Ivana Svobodová

„Žádným předpisem není určeno, jak přesně má probíhat kontrola nad hygienou dětí, a bylo na úvaze učitelky, jakým způsobem kontrolu provede,“ uvedla soudkyně. Po vynesení rozsudku je výpověď učitelky ze školy neplatná, rozsudek však zatím není pravomocný. Ředitel školy zvažuje, že se proti němu odvolá.

„Je to zklamání pro mě jako pro učitele i jako pro zákonného zástupce dvou dětí,“ uvedl ředitel školy po soudním jednání.  Rodiče se v tu chvíli radovali spolu s učitelkou Fabianovou a blahopřáli jí. Jak vyplynulo u soudu, sami ji totiž před školou v přírodě žádali, aby důsledně dbala o hygienu jejich sedmiletých dětí. Poté, co dostala učitelka okamžitou výpověď a nastoupila ve vedlejší obci Doloplazy, přešlo spolu s ní i 14 z 18 prvňáčků, které podle názoru ředitele na škole v přírodě ve sprchách „zneužila“.

„Je to skvělá učitelka, děti ji milují a můj syn rozhodně nebyl nijak traumatizován tím, že na něj ve sprchách dohlížela,“ řekla Hana Vybíralová, jejíž syn rovněž přešel spolu s učitelkou na vedlejší školu, když jí předávala na chodbě soudu kytici.

Úterní rozhodnutí Okresního soudu v Olomouci bylo v občansko-právní rovině stvrzením předešlého názoru státních zástupců – ti už vloni odložili trestní oznámení ředitele na učitelku kvůli zneužívání dětí jako nedůvodné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].