Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Praha může i nesmí vyrůst do výšky

Návrh nového Metropolitního plánu nabízí čtrnáct lokalit, kde by mohly vzniknout mrakodrapy

V Tower • Autor: www.vtower.cz
V Tower • Autor: www.vtower.cz

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) na začátku července zveřejnil návrh nového územního, tedy Metropolitního plánu, jenž by měl začít platit v roce 2020. Dokument řeší, jak využívat či inovovat jednotlivá pražská území - metropole by se již kupříkladu neměla dále rozpínat po svých okrajích, k čemuž by mělo dopomoci zastavování ploch opuštěných nádraží a továren.  Nejvýraznějším bodem návrhu se nicméně jeví vůbec poprvé řešená výšková regulace budov, která s sebou přináší v hlavním městě odmítané téma mrakodrapů.  I proto se strhla vlna kritiky a sporů: obavy vyslovila náměstkyně primátorky Petra Kolínská, starosta Prahy 11 Jiří Štyler či Klub za Starou Prahu.

Jakákoliv omezení výšky budov až doposud v hlavním městě chyběla. To se nyní snaží návrh změnit. Dokument stanovuje pevnou výškovou regulaci prostřednictvím maximálního počtu podlaží, čímž chce zabránit „nekoncepčnímu a nahodilému“ růstu budov, které nezapadají do okolní zástavby. Zároveň Metropolitní plán navrhuje čtrnáct pražských lokalit, na nichž by výškové budovy až o 27 podlažích v budoucnu vyrůst naopak mohly. Kromě částí Chodova, Opatova či Pankráce, kde je plocha, na níž smí stát dokonce budova o 45 patrech, dokument počítá i s centru bližšími čtvrtěmi - Libní, Vysočany, Novými Bubny v Holešovicích (18 poschodí) nebo Rohanským ostrovem (15 etáží).

Negativní pohled na stavění výškových budov na sebe však nenechal dlouho čekat. Ostře se proti chystanému dokumentu ohradil Klub za Starou Prahu. Podle jejich stanoviska by plán znatelně zasáhl do specifického rázu středu města, nejcitelněji na území Holešovic s Libní, kde by se prý jednalo o přímý zásah do centrálního panoramatu. „Návrh regulace se v Bubnech a Libni týká velkých transformačních území – vůbec největších, jaké v Praze jsou. Nejde tedy o výškové budovy v rámci stabilizovaných čtvrtí s charakteristickým koloritem. Jedná se navíc o část města, kde se už výškové budovy nacházejí - dvě u holešovické strany Libeňského mostu, dále koleje a budovy matfyzu v Tróji,“ namítá mluvčí IPR Adam Švejda.

Londnýnský mrakodrap zvaný Okurka. • Autor: Globe Media /  Reuters
Londnýnský mrakodrap zvaný Okurka. • Autor: Globe Media / Reuters

Obavy vyjádřila i náměstkyně primátorky za Stranu zelených Petra Kolínská. Pochybuje především nad přínosem mrakodrapů pro hlavní město a obává se zvýšené dopravní situace, jež by podle ní s výstavbou výškových budov nastala.  Skepticky se k navrhovanému dokumentu staví i starosta Prahy 11 Jiří Štyler, který rovněž vidí problém ve vyčerpání dopravní kapacity města. Zároveň tvrdí, že výšková regulace je jako stvořená na míru těm, kteří zamýšlí v lokalitách stavět.

„Osobně si myslím, že pokud se Praha nevypořádá se svým rozvojem koncepčně, jsou mrakodrapy poněkud prázdné téma, takové plácnutí do vody,“ komentuje spor architekt Marek Tichý z projekční kanceláře TaK. Přínosem by podle něj mohly být ve chvíli, kdy hlavní město vyčerpá potenciál na dostavby, zahušťování zastavěné část území, stanoví přísné regulativy pro ochranu bonitních lokalit (zelené plochy s trvalou stavební uzávěrou – pozn. autora) a bude tu existovat silný tlak na další rozvoj. „V tu chvíli budou výškové budovy aktuální téma, stejně jako je tomu v jiných evropských a světových městech. Podle mého názoru se ale aktuálně k takovému stavu ani neblížíme,“ dodává.

„Podle demografických prognóz se mají do Prahy přistěhovat desetitisíce lidí, kteří budou muset někde bydlet,“ komentuje to mluvčí Švejda.  Zatím se však nezdá, že by o výstavbu měli výrazný zájem investoři. Na Pankráci se staví teprve třetího pražský mrakodrap, futuristický, 104 metrů vysoký bytový dům V Tower, jehož investorem je lucemburská skupina Aceur Investment. V minulých letech se mluvilo o výstavbě Prague Eye Towers na Chodově. Český investor Office Star Five chtěl u metra linky C vystavět dva až 130 metrové mrakodrapy, z plánů však prozatím sešlo.

Čtrnáct navrhovaných míst nazývá IPR vstupem do diskuze, ve výsledném návrhu nemusí být všechny. Do poloviny srpna mají městské části možnost připravit připomínky na základě úplných podkladů. Těmi se bude zabývat sedmičlenná odborná skupina, kterou schválili pražští radní, v čele s expertem na stavební právo Františkem Korbelem. O začátku oficiálního projednávání rozhodne pořizovatel Odbor územního plánu MHMP. Podle IPR by se tak mohlo stát zkraje nového školního roku.

„Vysoké budovy jsou vždy skvělou reklamou: já tam pracuju, já tam bydlím. Snaha o stavbu mrakodrapů bude do skonání věků,“ říká teoretik a propagátor architektury Adam Gebrian. Zároveň si myslí, že i kdyby se už do návrhu výrazně nezasahovalo, rychlá expanze mrakodrapů Prahu nečeká: „Utkvělé představě, že všichni chtějí stavět, stavět a stavět, nevěřím. Poslední roky to příliš nepotvrzují. Když člověk vyleze na střechu Quadria, uvidí jeden jeřáb. Když vyleze na střechu budovy v Londýně, uvidí jich dvě stě. Pakliže se schválí zmíněných čtrnáct lokalit, ještě to neznamená, že začne stavět každý jako o závod.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].