0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost5. 12. 20162 minuty

Praha–Brno za hodinu? Jak vypadá nová mapa rychlých vlaků

Ministerstvo dopravy tento týden zveřejní novou koncepci o výstavbě rychlotratí

vlak • Autor: Milan Jaroš

Příznivci železnice by se mohli během 10 až 20 let dočkat čtyř nových rychlotratí, které se budou vymykat dnešním českým standardům. Jde o trasy Praha–Ústí–Drážďany, Brno–Břeclav, Ostrava–Přerov - a hlavně o dlouho slibované nové koleje mezi Prahou a Brnem přes Vysočinu.

Na dalších důležitých úsecích, například z Prahy do Plzně a dál směrem na Mnichov, z Prahy do Hradce Králové nebo z Přerova do Brna, se s rychlovlaky nepočítá. Na těchto úsecích je v plánu modernizace tratí na rychlost do 200 km/h nebo méně.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Vyplývá to z nové stostránkové koncepce o výstavbě rychlotratí, kterou tento týden zveřejní ministerstvo dopravy a již si vyžádala vláda a hospodářský výbor sněmovny. Respekt má hlavní body koncepce jako první k dispozici. O detailech těchto plánů i o rizicích s nimi spojených najdete článek v novém čísle časopisu 49/2016. Zde nabízíme jako ochutnávku mapu s termíny a parametry tratí.

Rychlotratě dlouho vypadaly jako něco, o čem se jen mluví a sní. Nyní ale dostávají nový impuls. Intenzivně se o toto téma zajímá jak premiér Bohuslav Sobotka, tak šéf ANO Andrej Babiš. Sobotka jej dokonce považuje za prioritu ministerstva dopravy po zbytek mandátu své vlády. Je pravděpodobné, že výstavba rychlotratí bude i jedním z velkých slibů ve volebních programech obou nejsilnějších stran, ČSSD a ANO.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].