Petr Čech, Leicester, Barcelona, Alex Fergusson, Borussia, Pavel Vrba
 
suar Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

U příležitosti evropského šampionátu ve Francii odemykáme deset textů o fotbale, které jsme  v průběhu let publikovali. Nabízíme vám profily osobností, analýzy fotbalových klubů a jejich strategií, ale i rozhovor s nevidomým fanouškem a naším bývalým kolegou.

Příběh, který nemá logiku

K vítězství vedou různé cesty, které začínají mimo fotbalové hřiště. Promyšlená práce s mladými talenty. Podpora dobrých trenérů, kteří reprezentaci vtisknou systém hry. A samozřejmě ono českými sportovci zprofanované „štěstíčko“. Jaké příběhy s sebou přináší šampionát, o jehož zápasech si příští měsíc budou povídat lidé na náměstí, v barech a ráno v práci?
23 profil cech
Petr Čech • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Největší Čech

Petr Čech zcela jistě není brankářem, kterého proslaví efektní robinsonády. Jeho přístup je opačný: nejraději by vůbec žádné zákroky nedělal. Svým pohybem a organizací obrany se snaží docílit toho, aby soupeř vůbec žádné šance neměl. Často se pak zdá, že ho útočníci jen nastřelují. To ale není náhodné, jak se divákům u televize mnohdy zdá. Je to výsledek rychlého pohybu a herní předvídavosti, kterou získal díky pečlivému studiu v týdnu před zápasem.

Fotbalisté Leicesteru City vracejí do špičkového sportu ztracenou romantiku

16-profil-lestr
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Nový trenér se rozhodl tým nesvazovat přísným taktickým korzetem a naopak se soustředil na vytvoření výborné nálady a silné motivace. „Slíbil jsem hráčům, že budou mít každý týden dva dny volna,“ tvrdí Ranieri o jednom z kroků, který vybočuje z drilu, s nímž dnešní kluby cepují své hráče. Někteří znalci anglického fotbalu tím vysvětlují, proč Leicester na rozdíl od slavnějších klubů prakticky neprovázejí zranění hráčů – nejsou na trénincích přetěžováni…

Naslouchejme Manchesteru v nás!

Všichni experti se shodují, že Fergusonova síla nespočívala v brilantní znalosti fotbalové taktiky, takový José Mourinho je ve srovnání s ním už na první pohled důmyslnější stratég. Ferguson byl výjimečný jako geniální manažer.
21 kom 2
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Co se skrývá za úspěchem německého fotbalu

Proměna německého fotbalu, která způsobila sympatie fanoušků na celém světě a současné úspěchy, přitom není nahodilá. Je výsledkem promyšlené koncepce…

Zelená je dobrá

Fotbal na vlastní oči nikdy neviděl, přesto je skalním fanouškem pražské Bohemky. Od narození nevidomý Láďa Rada (41) neopustil svůj klub v dobách sestupu do nižší ligy ani když mu hrozil úplný zánik – klokanům fandí už téměř dvaatřicet let.
48 borussia
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Borussia Dortmund už nehraje na dluh, ale zase vítězí

Je to momentálně mužstvo pro všechny romantiky, snílky, srdcem levičáky. Pro všechny, které fascinuje, když málo známá parta kamarádů dokáže porazit světové hvězdy s astronomickými platy.

Hlavně ať to hraje

Trenér Pavel Vrba českému fotbalu ukázal nový směr a fanouškům vrátil radost ze hry. Roky se v české lize hrály nudné zápasy, kde hlavním cílem obou soupeřů bylo nedostat gól. Vrba ale předvedl, že se dá vyhrávat i s atraktivní hrou, tedy s fotbalem se spoustou rychlých přihrávek a pohybu, ve kterém padá hodně gólů.

Příběh ženy, která na hřišti povede muže

21 profil costa
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
První věc, již fotbalisté druholigového francouzského klubu Clermont udělali po oznámení, kdo bude jejich novým trenérem, byla nad slunce jasná. Sedli si ke Googlu a zadali jeho jméno. Nezajímaly je fotbalové statistiky, ale vzhled. A první věc, kterou udělali fanoušci, byla ještě jasnější. Začali debatovat o tom, jak to bude nováček zvládat v kabině plné polonahých chlapů. Je vůbec možné, aby měl potřebnou autoritu? Klub Clermont nikdo předtím moc neřešil (hraje druhou ligu a i tam je skoro poslední), ale najednou o něm vědí v celé Evropě. Díky nové trenérce totiž vstoupí do dějin jako první evropský klub z nejvyšších dvou ligových pater, jejž povede žena.

Tajemství fenomenálních výkonů týmu FC Barcelona

16-messi
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Lehkost barcelonských představení si podmaňuje i velmi vlažné náhodné diváky. Úspěchy Katalánců jsou výsledkem ojedinělé dlouhodobé koncepce klubu, který – slovy deníku Financial Times Deutschland – „představuje dobro ve světě fotbalu“.

Přečtěte si další texty o fotbale včetně aktuálního blogu k Euru

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte