Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost

Papír z mramoru

V době, kdy v našem denním životě začínají hrát stále významnější roli ochrana životního prostředí, by se s inovacemi výrobků, které považujeme za samozřejmé, mělo začít úplně od počátku.Typickou ukázkou podobných inovací je přístup společnosti Taiwan Lung Meng Technology Company (TLM), která z běžného materiálu vytváří nekonvenčními postupy moderní výrobky pro naše denní použití, například papír.

Firma TLM o 300 zaměstnancích sídlí ve městě Tchaj-nan na jihu Tchán-wanu. Vynalezla průkopnickou technologii, která odpadní materiál z těžby mramoru přeměňuje na papír vysoké kvality. Tento kamenný papír složený z 80 procent z uhličitanu vápenatého a 20 procent z netoxické pryskyřice je recyklovatelný, ekologická je však rovněž jeho výroba, protože kvůli ní není nutné kácet stromy, které země tak zoufale potřebuje.

Při výrobě kamenného papíru se zbytky vytěženého mramoru rozemelou na jemný prášek, přidá se uhličitan vápenatý a směs pryskyřic a vše se přivede k varu při přibližně 160 stupních Celsia. Takové složení nevyžaduje kyseliny, zásady ani bělení a neznečišťuje vodu.

Při výrobě tuny celulózy potřebné pro produkci běžného papíru se pokácí 20 stromů, spotřebuje 28 metrů krychlových vody a vznikne téměř tuna emisí uhlíku. Papír z kamene, odolný vůči živlům, se ideálně hodí pro tisk plakátů, návodů k použití a turistických map.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].