Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Nacher: Babiš mě může vnímat jako pozitivního rebela

Nezávislý poslanec za ANO chce usilovat o roli pražského lídra kandidátky hnutí

Nestraník za ANO, poslanec Patrik Nacher  • Autor: HN - Matěj Slávik
Nestraník za ANO, poslanec Patrik Nacher • Autor: HN - Matěj Slávik

Patrik Nacher, poslanec a nezávislý pražský zastupitel za hnutí ANO, se rozhodl kandidovat na primátora. Utká se s dalšími třemi kolegy z pražského zastupitelstva, náměstkyní Evou Kislingerovou, radním Liborem Hadravou a radním Karlem Grabeinem Procházkou. Současná primátorka Adriana Krnáčová už svůj post obhajovat nechce. Primárky o lídra pražské kandidátky ANO proběhnou na konci příštího týdne.

Kdy jste se rozhodl, že chcete být primátorem?

Až takhle? To je hrozně předčasné. Rozhodl jsem se ucházet o pozici lídra kandidátky, tak bych to pojmenoval. Nechci vypadat neskromně, je půl roku do voleb, nemáme za sebou ještě ani primárky, sestavení programu, kandidátních listin – a už budu vzletně šířit sny a vize? To bych vypadal směšně.

Dobře, kdy jste se tedy rozhodl ucházet o pozici lídra kandidátky?

Když jsem ucítil podporu členské základny a viděl, že paní primátorka se rozhodla nepokračovat. To byl pro mě impuls, že stojí za to zkusit to. Nechtěl bych kandidovat proti ní. Není politicky taktické ani lidsky korektní jít se současnou hlavou do vnitrostranického souboje, oslabovalo by to hnutí.

Ještě v půlce března primátorka Adriana Krnáčová říkala, že by ráda kandidovala a pokračovala v práci, pokud bude mít podporu kraje. Víte, proč se nakonec rozhodla jinak?

Komunikovali jsme spolu, intenzivně jsme se bavili o tom, co a jak dál. Jak se její uvažování vyvíjelo, to by vám musela říci sama, nechci to interpretovat. Nejsem robot, abych si slovo od slova pamatoval soukromý rozhovor, já jsem se zeptal na toto, ona řekla toto… A nechci ani soukromý rozhovor nějak reprodukovat. Pro moje rozhodnutí bylo důležité, že jsem cítil nenucenou podporu zdola, a fakt, že v primárkách nepůjde o drsný souboj se současnou hlavou. Jsem také rád, že v primárkách bude rozhodovat celá pražská členská základna, je to demokratičtější, než kdyby rozhodovalo předsednictvo nebo sněm – a vítěz má zároveň silnější mandát. Myslím, že součástí úspěšné taktiky v Praze je také poučit se z vývoje se sestavováním kandidátky v minulých volbách, kdy se lídr měnil natřikrát. To ovlivní atmosféru a pozici lídra; v genech uskupení a zastupitelského klubu je pak něco nepříjemného. Věřím, že tohle nebudeme opakovat, že vznikne silný tým, který bude mít podporu zdola a shora.

Před minulými volbami stranické primárky nebyly?

Nepamatuji si přesně, zeptejte se v hnutí ANO, nejsem jeho členem. Každopádně, když bývalý primátor Jan Kasl odstoupil z čela kandidátky, předseda Andrej Babiš oslovil nejdřív Martinu Schopperovou a pak Adrianu Krnáčovou, aby se staly lídry. Oslovil také mě, Elišku Kaplicky a dnešní náměstkyni primátora Evu Kislingerovou, abychom byli na kandidátce ANO.

O roli pražského lídra kandidátky se tedy podle zpráv v médiích kromě vás bude ucházet zmíněná náměstkyně Eva Kislingerová, která má na starost rozpočet a finance, radní Karel Grabien Procházka, pod kterého spadá správa majetku a podpora podnikání, a radní pro bezpečnost Libor Hadrava. Ještě někdo?

Možnost nominace skončila toto pondělí ve 12 hodin a zapsaní jsme jen my čtyři. Příští středu bude prezentace kandidátů a koncem příštího týdne proběhnou primárky.

Co se chystáte ve své prezentaci říci?

To řeknu tam, nebudu nic vzkazovat přes média, leda bych tím lidi naštval. Představím svou minulost, konzistentní postoje, jaká moje je přidaná hodnota do budoucna.

Nebojíte se, že vítěze primárek z čela kandidátky vyšoupne někdo, koho přivede Andrej Babiš? Některé lidi už oslovoval, i když ho nakonec odmítli, třeba ředitele ZOO Miroslava Bobka nebo odcházejícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. 

Jak jsem řekl, bylo by dobré poučit se z vývoje před minulými volbami, který pak ovlivnil chod zastupitelského klubu a v jistou chvíli vedl k jeho rozkolu. Předseda má tu možnost – zda ji využije nevím, nebudu mu posílat vzkazy. Ale máme nějakou zkušenost a vidím to tak, že na témže místě jen o čtyři roky později by se situace neměla opakovat.

Cítíte podporu Andreje Babiše?

Nebavil jsem se s ním o kandidatuře; ale myslím, že mě vnímá jako pozitivního rebela, který je v klíčových politických věcech týmový, nicméně řekne si otevřeně svoje, když jde o věcná, obsahová a odborná témata, ve kterých se neshoduje s většinou.

Kdybyste uspěl v Praze, zůstanete dál poslancem?

To je jedna z věcí, kterou chci zmínit ve své prezentaci. Jsem zásadně proti kumulaci funkcí a v minulosti jsem to dokázal: když jsem se stal poslancem, vzdal jsem se předsednictví výboru. Kdybych byl v pozici primátora, ale i radního, měl placenou funkci, vzdal bych se mandátu poslance.

Co si myslíte o možnosti vlády ANO s okamurovci a komunisty?

Nejlepší variantou by pro mě byla středopravá vláda s ODS, ale ta je nereálná. Jako liberálně smýšlející člověk mám logicky problém s SPD a KSČM.  Nicméně v tuto chvíli nevím přesně, co proběhlo na Hradě, o čem se bavil prezident Miloš Zeman s premiérem Babišem – a nevím, o jakém charakteru vlády se bavíme.

Neměl by trestně stíhaný premiér Babiš situaci odblokovat tím, že nebude premiérem?

Andrej Babiš získal nejvíc preferenčních hlasů, ačkoli všechny skutečnosti byly známé před volbami. Navíc tu máme precedens, někdejší náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj Věra Jourová byla také trestně stíhaná, dokonce byla ve vazbě, a nakonec byla osvobozena a je eurokomisařkou. Žijeme v zemi, kde se může vysoce postaveného člověka dotknout stíhání, která skončí o 180 stupňů jinak.

Jaké máte představy o tom, kam by se měla Praha dál ubírat?

To je předčasné, o tom teď mluvit nebudu. Pojďme se o tom bavit po primárkách, až se bude tvořit tým a programové vize.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].