Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Ministryně rozhodne, co může vyrůst mezi paneláky

Sídliště Kamýk • Autor: Matěj Stránský
Sídliště Kamýk • Autor: Matěj Stránský

Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové putuje na stůl k posouzení jeden ze sporných případů velké stavby uprostřed existujícího sídliště. Developerský záměr firmy Trigema v pražském Kamýku napadla místní radnice a obyvatelé. První odvolání k úředníkům na pražském magistrátu k ničemu nevedlo, ale poté se odpůrců nečekaně zastali úředníci ministerstva. Projekt v rámci dalšího odvolání odmítli jako nepřípustně velký zásah do existující zástavby.

Jde o první rozhodnutí ministerstva tohoto druhu. Trigema se znovu odvolala a její rozklad míří opět o patro výš, tentokrát přímo k ministryni a její rozkladové komisi. A její rozhodnutí může být ur čující i pro jiné podobné případy.

Sporný projekt v Kamýku Respekt popisoval na jaře jako modelový příklad, na kterém lze dobře ilustrovat sporná místa nově chystaného stavebního zákona. Pokud by se zákon změnil podle dosavadních záměrů, procedury ve stavebním řízení by usnadnily život developerům. O záměru, jako je ten v Kamýku, by se sousedé vůbec nemuseli dozvědět. Odpadlo by i řízení, ve kterém se nyní odpůrci stavby domohli zastání na ministerstvu.

Trigema chce na sídlišti v Kamýku vybudovat na půdorysu stávajícího postaršího obchodního centra bytový dům. Přízemní budovu už vlastní, na jejím místě mají vyrůst dvě věže s 14 a 18 patry, což starousedlíci odmítají jako neúměrnou zátěž. Odbor územního plánování ministerstva pro místní rozvoj jim dal za pravdu v tom, že v územním plánu Prahy lokalita spadá mezi stabilizované území, kde je povoleno jen „dotvoření a rehabilitace stávající urbanistické struktury bez možnosti další rozsáhlé stavební činnosti“ a kde „územní plán nepředpokládá významný stavební rozvoj“.

Podle místostarostky Prahy 12 Evy Tylové, která je coby bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí v čele místního odporu, jde o důležitý případ ilustrující obecný problém, kdy se developeři snaží skupovat někdejší budovy občanské vybavenosti uprostřed sídlišť, například obchody nebo školky, pak je „vyhánět do výšky“ a zástavbu tím neúměrně zahušťovat. „Jde o trik, který se používá na mnoha sídlištích. Proto, pokud vím, rozhodnutí ministerstva vyvolalo velký poprask,“ uvádí Tylová a vyjmenovává pět dalších podobných případů jen na Praze 12.

Zahuštění raději ne. (Eva Tylová a Hana Lelková na sídlišti Kamýk) • Autor: Matěj Stránský
Zahuštění raději ne. (Eva Tylová a Hana Lelková na sídlišti Kamýk) • Autor: Matěj Stránský

Zatím není jasné, nakolik argumentace ministerských úředníků zafunguje coby obecná brzda podobných plánů. Z kontextu se zatím zdá, že nejspíš nijak zásadně. V jiném z projektů na Praze 12 chce developer na místě bývalé mateřské školky stavět třináctipatrovou rezidenci, tedy stejně vysoký dům jako okolní paneláky, a místní s odporem neuspěli. Záměr prošel jak na magistrátu, tak po odvolání.

Z dokumentů u obou projektů plyne, že posuzování je individuální podle výšky a objemu budov. Zatímco některé projekty se do pojmu „dotvoření stávající urbanistické struktury“ svými rozměry vejdou, jiné už ne - když developer jako v případě Trigemy proporce přešvihne.

Rozhodnutí rozkladové komise o odvolání Trigemy by mělo být jasné v řádu týdnů. Firma argumentuje tím, že její záměr po technické stránce nic v územním plánu neporušuje a zašlé místo obohatí. Z toho, jak se firma k případu staví, lze vyrozumět, že na projektu trvá a v případě neúspěšného řízení jej upraví.

„V rámci Bytového domu Kamýk, jak se projekt jmenuje, se držíme a nadále budeme držet zákonů platných v této zemi,“ uvedl v komentáři k probíhajícímu řízení mluvčí Trigemy Radek Polák s tím, že nic dalšího v této fázi firma komentovat nechce.

Vizualizace plánovaných "věží"
Vizualizace plánovaných "věží"

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].