Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Krocení Googlu

Jak vypadalo schvalování “historické” směrnice EU na ochranu autorských práv

Před Evropským parlamentem se protestovalo proti i pro zákon o autorských právech • Autor: AP/ČTK, Jean-Francois Badias
Před Evropským parlamentem se protestovalo proti i pro zákon o autorských právech • Autor: AP/ČTK, Jean-Francois Badias

Je úterý, devět hodin ráno. Na trávníku před válcovitou budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku vyhrává dixieland z Paříže a trojice zpěvaček s výraznými cedulemi s nápisem YES tančí do rytmu. Od vchodových dveří, kam ale dolehne jen vysoký zvuk trubky, se táhne několik front návštěvníků čekajících na povolení ke vstupu. Dovnitř míří školní zájezd z Německa, partička penzistů z Francie i gymnazisté z Prahy.

Velký jednací sál, na jehož galerii davy míří, tak napilno nemá. Ze zhruba osmi stovek křesel je obsazena sotva desetina. Poměrně málo na to, že se má projednávat směrnice označovaná za “historickou”, “revoluční” nebo aspoň “přelomovou”. Malá poslanecká účast tady ale nic neznamená - ta je vždy, když ve Štrasburku na plénu probíhá debata o schvalovaných normách. Přichází jen ti, kteří jsou přihlášeni do diskuse nebo se přihlásit chtějí.

“Vidíme snahu, aby internet zůstal jakýmsi Divokým západem, kde budou dominovat velcí hráči na úkor tvůrců,” začíná debatu členka Evropské komise, Bulharka Mariya Gabriel, která přišla směrnici obhajovat.  Sedí v první řadě obrovského sálu a prohlašuje, že je třeba chránit autory, “aby naše kultura mohla přežít”. Pak dodává: “Bude to mít dopad na úroveň služeb, ale způsobem, který je vyvážený.” Závěrem pak připojuje víru, že “parlament vyšle silný signál”.

Toho se chytá německá zástupkyně výboru pro kulturu a vyzývá přítomné, že EU musí zůstat světovým lídrem ohledně ochrany autorských práv. Názorovou idylu naruší až dánský liberál Jens Rohde. “Tohle není výměna názorů. Sleduje nás celý svět, ale tady se čtou připravené příspěvky, místo aby byla debata,” stěžuje si.

Hlasování ve Evropském parlamentu  Štrasburku; ilustrační foto • Autor: REUTERS
Hlasování ve Evropském parlamentu Štrasburku; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Nic se ale nemění, čte se dál. Řečníci se musí vejít do vyměřené jedné minuty, a téměř každý si tak svůj krátký projev raději napsal. “Patnáct let jsme byli bombardováni ze strany těch mastodontů,” upozorňuje další liberál, tentokrát Francouz Jean-Marie Cavadana, na pověstný lobbing velkých internetových firem, který několikaleté projednávání směrnice provázel.

Německá pirátka Julia Reda je proti schválení. Upozorňuje, že “ještě nikdy nebyla některá evropská norma během schvalování podrobena tak velkému protestu občanů” – a zmiňuje dvousettisícovou demonstraci v různých městech EU a petici podepsanou pěti miliony lidí.

Proti schválení jsou i komunisté. Jejich český zástupce Jiří Maškálka varuje před tím, co komunistům nikdy nevadilo, tedy proti cenzuře, a předpovídá, že při schválení směrnice skončí internet v podobě, jakou ji známe dnes. To si zjevně nemyslí francouzská nacionalistka Marie-Christine Boutonnet a seznamuje ostatní se svojí obavou, aby evropská kultura kvůli nedostatečné ochraně autorských práv “nezažila svůj černý den”.

Další řečníci uklidňují, že oblíbené lidové encyklopedie Wikipedia se projednávaná norma netýká, jiní apelují, že autoři už konečně musí dostat pořádně zaplaceno.

Na každý minutový příspěvek je možné během půl minuty reagovat a vznést k předchozímu řečníkovi otázku. I tak je vyměřený čas dost dlouhý na to, aby se dvojice německých poslanců z odlišných koutů rozlehlého sálu zvládla pohádat, jestli norma upravuje fungování uploadových filtrů, jimiž se budou Google a další majitelé internetových platforem proti nezpoplatněnému obsahu bránit.

Rozprava končí zhruba po sto minutách. “Uploadové filtry ve směrnici zmíněné nejsou. Navíc už teď je platformy používají,” říká v závěrečném slově místopředseda Evropské komise, Estonec Andrus Ansip. Debata o ochraně autorského práva končí, hned na to začíná další — o změně regionálních fondů.

Po obědě, v půl jedné, se sál poprvé a naposledy během týdne plní téměř všemi poslanci - celé dvě hodiny se bude hlasovat. Po dvaceti minutých dochází řada na směrnici o ochraně autorských práv. 348 delegátů zvedá ruku pro, 274 proti. Hlasování o dalších bodech běží dál, velká část hostů na galerii se zvedá a odchází pryč. Poslanci zůstávají.

“Neprošel pozměňovací návrh naší frakce, proto jsem směrnici nepodpořil,” říká později Jan Zahradil. Největší frakce evropských lidovců nedala jednotné doporučení, její člen Luděk Niedermayer (TOP 09) se proto zdržel hlasování s tím, že nemá ohledně přínosu a rizik normy zcela jasno. Proti hlasoval i český lidovec Tomáš Zdechovský. Vysvětluje, že má obavu z fungování obsahových filtrů, které podle něj na internet nepustí svobodnou tvorbu: “Systém filtrů například nerozezná parodii nebo zasáhne bloggery, kteří na krátkou dobu ve svých příspěvcích použijí cizí umělecké dílo.”

Martina Dlabajová z ANO se rovněž zdržela. “Návrh nepřináší vyvážení mezi svobodou a ochranou autorských práv,” oznamuje. Také jí vadí, že je kolem schvalování příliš mnoho emocí.

<iframe id=„mycountrytalks-embed“ src=„https://app.mycountrytalks.org/survey/53e7777f-9d9f-4492-a7b3-bb03d78e3f28“ width=„100%“ height=„240px“>
</iframe>

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].