Křetínský nezaručí nezávislost novinářům z Le Monde. Jsem jen minoritní akcionář, říká
 
křetínský 4
Daniel Křetínský • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Redaktoři francouzského deníku Le Monde zvyšují tlak na svého nového spolumajitele z Česka, kterým je podnikatel v energetice Daniel Křetínský. Novináři v otevřeném dopise z úterý 10. září vyzývají Křetínského a další akcionáře, aby jim písemně garantovali jejich nezávislost, a to konkrétně tak, aby redakci přiznali právo schválit - nebo odmítnout - příchod každého nového investora, jímž by se změnila struktura akcionářů držících kontrolní většinu nad listem.

Le Monde v současné době ovládají francouzští businessmani Xavier Niel a Matthieu Pigasse, kteří mají dohromady dvě třetiny deníku. Matthieu Pigasse loni prodal 49 procent svého podílu Danielovi Křetínskému, který se tak stal jedním z menšinových vlastníků se zákonnou opcí na zbytek Pigassovy části. Pokud by mu ho Pigasse prodal, český podnikatel by se stal spolumajitelem nejslavnějších francouzských novin s kontrolním právem.

Reklama
Reklama

“Už v říjnu 2018 nám Xavier Niel a Matthieu Pigasse slíbili, že podepíší souhlas s naším právem na schválení vstupu dalšího majoritního akcionáře. Téměř rok se nic nedělo,” píší redaktoři Le Monde ve svém apelu. “Po naší opakované výzvě nyní 3. září souhlas podepsal Xavier Niel. Očekáváme, že Matthieu Pigasse učiní to samé. Stejně tak žádáme jeho nového obchodního partnera Daniela Křetínského, aby připojil svůj podpis,” pokračuje výzva, pod níž stojí jména více než 460 novinářů, tedy drtivé většiny redakce.

Čtěte také: Kdo se bojí Daniela Křetínského

Křetínský se k tomu však nechystá. Mluvčí jeho energetického holdingu EPH na dotaz Respektu řekl, že Křetínský je prostřednictvím své společnosti CMI “minoritním vlastníkem” deníku. “Za CMI tedy logicky nic podepisovat nemůžeme,” sdělil Daniel Častvaj Respektu. Na otázku, zda Křetínský nehodlá zaručit nezávislost redakce ani s výhledem na budoucí možný odprodej Pigassova 51 % podílu Křetínského CMI, Častvaj nereagoval.

Pro požadavek schválit či odmítnout vstup nového kontrolního akcionáře zaměstnanci není opora ve francouzském zákonodárství. Le Monde je však list s nejdelší tradicí nezávislosti ve Francii, až do roku 2010 jej vlastnili sami novináři - a o vstupu trojice nových investorů tehdy redakce s kladným výsledkem hlasovala.

Kromě Niela a Pigasse byl třetím kontrolním akcionářem Pierre Bergé. Ten však před několika lety zemřel a jeho dědic, Američan Madison Cox, svůj podíl rovným dílem postoupil Pigassovi s Křetínským a Nielovi. “Proto žádáme o podpis pod právo na schválení nového akcionáře také Madisona Coxe, nejen Daniela Křetínského,” řekl Respektu zástupce redaktorů Le Monde Paul Benkimoun.

Křetínský minulý rok investoval i do dalších francouzských médií, letos jeho firma letos odkoupila dvě francouzské uhelné elektrárny a podíl v maloobchodní skupině Casino. Začátkem září uvedla francouzská média v čele s Le Monde, že Křetínský se od roku 2016 scházel s francouzskými politiky, aby lobboval za možnost investovat do polostátní energetické firmy EDF. Tato zjištění odporují jeho opakovaným tvrzením, že jeho následné investice do francouzských médií nesouvisejí se zájmem o tamní energetický sektor, zdůrazňuje list.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte