0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost25. 6. 20162 minuty

Kdopak to mluví

Aplikace, která dokáže rodičům vysvětlit, co chce plačící dítě

En-žu Lin / The China Post

Co nám to jenom naše zlatíčko chce říct? Jeden tchajwanský tým vytvořil aplikaci, která má rodičům prozradit, jestli je jejich miminko hladové, unavené, něco ho bolí či potřebuje přebalit.

Infant Crying Translator (Překladač miminkovského pláče) je cloudový program, který je schopný rozluštit pláč miminek v období od jejich narození do půl roku.

Reklama

Zabere to jenom 15 sekund. Když v aplikaci zmáčknete funkci „nahrávat“, odešlete nahrávku dětského pláče do databáze v cloudu. Soubor se rychle porovná s databází podobných záznamů a na obrazovce se objeví výsledek.

Podle hlavního výzkumníka Chuang Jü-čchanga je u dětí mladších dvou týdnů přesnost výsledku až 92 procent.

Překladač miminkovského pláče získal v roce 2014 cenu za inovace od tchajwanské vlády, o rok později byl uveden na trh a dnes už má kolem deseti tisíc uživatelů po celém světě.

Chuang a jeho tým pocházejí z Tchaj-wanu, hi-tech ostrova, kde se vyrábějí jedny z nejznámějších světových informačních a komunikačních produktů.

Zároveň trpí jednou z nejnižších porodností na světě, protože řada Tchajwanců kvůli vysokým životním nákladům dává před založením rodiny přednost kariéře.

Autoři aplikace jsou však přesvědčení, že jejich překladač najde široké uplatnění na celosvětovém trhu.

Tato aplikace totiž nezkušeným rodičům bez ohledu na národnost nabízí porozumění a úlevu při péči o obtížně utišitelná miminka.

„Ze své vlastní rodičovské zkušenosti si dobře pamatuji, že když dítě pláče, občas je do pláče i jeho rodiči,“ vysvětluje Chuang. „Lidé jsou ovlivnění svými emocemi a dopouštějí se chyb. Aplikace neztrácí hlavu, ale jednoduše porovnává data.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].