reditel CT Petr Dvorak, seminar Posouzeni verejne sluzby Ceske televize v evropskem kontextu,…
Ředitel ČT Petr Dvořák • Autor: Matěj Stránský

Je Petr Dvořák tak dobrým ředitelem České televize, jak naznačují výsledky středeční volby pro další šestileté období? Dvořák v ní porazil v užším kole čtyři soupeře tak jasně, jakoby radní o jeho kvalitách vůbec nepochybovali. Těžko se tomu výraznějším způsobem oponuje. Česká televize vykazuje známky sebevědomé, celkem slušně fungující instituce. Investuje do moderních technologií a její web nás už dávno odpoutal od diktátu televizního programu.

Dává peníze do vlastní dramatické tvorby. Někdy sice vykazuje zoufale konvenční charakter v duchu toho nejhoršího z osmdesátých let, když bez nadsázky trýznivě vysílá oslavu narozenin normalizačního kulturního premianta. Jindy má Dvořák na stejném programu (ČT 1) odvahu vysílat naopak značně nekonvenční skvělý seriál z dílny pražského Dejvického divadla, v němž se mluví stylem, který máme chuť svým dětem zakazovat, ale na obrazovce v něm vidíme příjemnou ukázku přirozeného, do umělosti nezkrouceného života.

Reklama
Reklama

Čtěte také: S ČT proti žvástu

Česká televize nemá odvahu vykročit na misi lepší výuky angličtiny českého národa a vytrvale dabuje filmy i na okrajovém kanálu ČT 2. Skeptik je ovšem rád, že je tu aspoň ČT Art se svojí solidní úrovní a původním zněním filmů.

Česká televize neumí nebo nechce nabídnout hlavní zpravodajství v podobě dvacetiminutovky toho opravdu důležitého, co den přinesl, a mnohý divák tak musí přetrpět banality z regionů. Na druhou stranu televize neustále zlepšuje speciální zpravodajský kanál s pořady evropské úrovně (které deníky to mají?) a svoji občas docela odvážnou investigativní novinařinou drží na ČT 1.

V konkurenci nejen s komerčními kanály, ale také internetovými televizemi si tak Dvořákova instituce udržuje pověst média, které stojí za to sledovat, byť to nutně nemusí být každý týden, namítne skeptik z Respektu. Ten ale rozhodně (a už bez vtipů) musí ocenit, jak Dvořák a jeho lidé odolávají politickým tlakům včetně těch z nejvyšších pozic Hradu a Čapího hnízda.

Každá důležitá instituce by mohla fungovat lépe, ale také rozhodně hůře, jak z Česka dobře víme. Při obsazování čelních pozic je proto nutné pečlivě zvážit vidinu nejen té první, ale i rizika druhé možnosti. V téhle situaci je uspokojivé, že Petr Dvořák bude ve svém ředitelování dalších šest let pokračovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
ČT
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte