Česko zopakuje po světě slavnou mitterrandovskou snídani s disidenty
Akce má pomoci utlačovaným aktivistům a vrátit do hry politiku lidských práv
Česká diplomacie připravuje akci, která by měla podpořit disidenty a utlačované aktivisty po celém světě. Inspirací je třicet let stará snídaně francouzského prezidenta Francoise Mitterranda, který se 9. prosince 1988 sešel v Praze s představiteli Charty 77 v čele s Václavem Havlem, Rudolfem Battěkem, Jiřím Dienstbierem a Petrem Uhlem
Společně probírali lidská práva a situaci v totalitní zemi, kam Mitterrand přijel na oficiální státní návštěvu. Známá je jeho tehdejší slovní výměna s Havlem. Když se francouzský prezident zeptal, jak se jejich disidentství promítá do jejich životů, Havel mu odvětil, že i teď na setkání s ním má kartáček na zuby, protože netuší, zda na konci dne neskončí u výslechu, a pak ve vazbě.
Z plánovaných třiceti minut setkání byla nakonec hodina a čtvrt a pro české opozičníky to byl důležitý moment. Byli uznáni oficiálním představitelem významné západní země, což jejich činnosti dodalo legitimitu. Ministr zahraničí Tomáš Petříček nyní zvažuje, že učiní podobné akce na více místech po světě. Jde o koordinovanou akci s Francouzi, detaily ještě nejsou známé.
„Plánujeme si připomenout mitterrandovskou snídani. V tuto chvíli ještě řešíme s francouzskou stranou, takže seznam míst a termínů zatím nemám k dispozici,“ řekl Respektu Petříček. Ve hře je, že na české ambasády by mohli být - podobně jako v roce 1988 - pozváni lidé, kteří jsou v daných zemích v nemilosti kvůli svým svobodomyslným postojům a obhajobě lidských práv.
Klíčovým pilířem české diplomacie byla v minulosti právě havlovská obhajoba lidských práv. Černínský palác se od tohoto směru odklonil za úřadování Lubomíra Zaorálka. Ministr Petříček při svém nedávném jmenování do úřadu sdělil, že by se chtěl k tradici zase vrátit.
„Pro mě téma lidských práv v širokém vymezení, mluvím o právech politických, sociálních, ekonomických, patří mezi hlavní priority. Chci pokračovat v práci v oblasti transformačních a lidsko-právních projektů, také bych chtěl vést otevřený dialog při svých návštěvách v zahraničí o situaci lidských práv u našich partnerů,“ řekl tehdy Petříček Respektu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].