Babiš slibuje opět přidat učitelům. Už od září 15 procent
 
06
Andrej Babiš, zoo Praha, 2017 • Autor: Milan Jaroš

Po týdnu vysvětlování, proč Babišova vláda seškrtala letošní rozpočet školství o 400 milionů, přichází premiér s novým ambiciózním závazkem. Už od září slibuje další zvýšení platů ve školství – pro učitele o 15 procent, pro ostatní pracovníky škol o 10 procent.

Babiš to ve čtvrtek naznačil při interpelacích ve sněmovně, ale z jeho vystoupení nebylo jednoznačně jasné, že má na mysli skutečně letošní září. To pak potvrdil v pátek při setkání se školáky. „Ano, platí. Dnes to mimochodem říkal učitelce školy, která byla s třídou na exkurzi na Úřadu vlády,“ uvedl Babišův mediální poradce Marek Hanč na otázku Respektu, jestli platí termín po letních prázdninách.

Reklama
Reklama

Na zvýšení od září se Babiše ve čtvrtek ve sněmovně dotazovala exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Premiérovi připomínala loňské usnesení sněmovny. V něm poslanci vládě „doporučují“, aby ke zvýšení učitelských platů došlo už od září a aby růst dál pokračoval až na 130 průměrné mzdy v roce 2020.

Poslanci se na doporučení shodli v prosinci, pro bylo 190 poslanců včetně Babiše. Hlasovalo se už po volbách, v rámci finální debaty o státním rozpočtu na letošní rok. Záměr by tedy měly ctít všechny strany v dnešní sněmovně. Potíž ale je, že šlo jen o „doprovodné usnesení“ bez toho, aby vláda a sněmovna loni na vyšší platy v rozpočtu vyčlenila peníze. Nyní se tedy peníze musí najít jinde.

Potvrzení loňského slibu je pro učitele důležitou zprávou hlavně kvůli tomu, že Babišova vláda zatím letos šachuje s penězi opačným směrem. Z letošního rozpočtu školství bere 400 milionů na svůj slib zlevněných jízdenek pro studenty a důchodce - což je opatření, které má začít platit od 10. června a do konce roku spotřebuje tři a čtvrt miliardy. Podle Babiše se ale tento přesun nikoho nedotkne – 400 milionů má jít z peněz, které by se prý stejně letos nestihly utratit.

Není ale jasné, proč vláda nepoužila nově objevené volné zdroje právě na platy nebo jiné resty ve školství. Otázkou je i to, jak všechny letošní potřeby školství zaplatí – včetně toho, z čeho vzít peníze na vyšší platy. Loni učitelé dostali přidáno také 15 procent, ale až od listopadu, náklady na dva měsíce tehdy vláda vyčíslila na 2,5 miliardy korun.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte