Kouzlo osobnosti je mnohem silnější
S psycholožkou Ivou Jungwirthovou o rodičovském šoku, který ale má většinou dobré řešení
Čtěte článek ze speciálu Respektu
Pravidelně pro vás připravujeme zvláštní vydání, zaměřená na historii, vědu, rozhovory s inspirativními osobnostmi nebo věnující se klíčovým událostem současnosti. Aktuální speciál se jmenuje Nezapomenutelné ženy, a najdete ho (spolu s ostatními speciály) v našem eshopu.
Jak se stalo, že elektroinženýrka začala pracovat s neslyšícími a nedoslýchavými dětmi?
Elektro jsem vystudovala jako mladá holka, protože jsem měla pocit, že mě baví matematika a fyzika, navíc otec pracoval s počítači, tak mi ten obor přišel zajímavý. Pak se nám narodily první dvě děti a já jsem začala přemýšlet, že bych změnila obor – na psychologii. Za socialismu jsem ji ale nemohla vystudovat, protože rodiče neměli správný politický profil. Vystudovala jsem ji až po revoluci a stávající ředitelka naší organizace mi nabídla, abych tady začala pracovat jako psycholožka.
Už vás matematika nebavila?


Asi nejsem úplně technický typ. A hlavně hodně věcí se změnilo. Narodil se nám syn, který byl hned po narození hodně nemocný, a já zažila onu hraniční situaci se sdělováním diagnózy. Zvažovala jsem, že bych se mohla jako psycholožka věnovat právě sdělování závažné diagnózy v porodnici. Pak se navíc ukázalo, že syn špatně slyší, a na základě toho mi paní ředitelka nabídla tuhle práci. Jsem tady 23 let.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Přízraky ztracených budoucností
Jak stimulujícím materiálem může být hudba










