ROZHOVOR_Nvotova01_stransky
Tereza Nvotová

Proč jste se v šestnácti letech rozhodla odejít do Prahy a později zde studovat na FAMU? Bylo to už tehdy něco, co jste viděla ve svém okolí u mladých Slováků a Slovenek? Že odcházejí studovat do zahraničí, především tedy do Česka?

Odešla jsem ne kvůli škole jako většina Slováků, ale protože jsem se v Praze zamilovala. Přestoupila jsem na střední škole, a to ze slovenského gymnázia na české. Tenkrát jsem musela vystřídat asi tři školy. Byla jsem překvapená, že někteří učitelé mě vnímali jako Slovenku v tom smyslu, jako kdyby to bylo něco exotického, speciálního, prostě něco jiného. A to už se psal rok 2004!

Takže jste se setkávala s reakcemi typu „Slovenska u nás na škole, co ta tady chce“?

Ano. Někteří spolužáci mi dokonce ani nerozuměli. Ale nakonec jsem spíš já je učila slovensky, než aby mě oni přinutili mluvit česky. Nicméně odmaturovala jsem normálně v češtině a potom jsem šla na FAMU.

A otázka, kterou jste mi položila, jestli Slováci chodí na školy do Česka? Na to je jednoduchá odpověď. Ano, jdou studovat do Česka, protože Češi mají lepší školy. Slovenské vysoké školství není na takové úrovni, bohužel. Nicméně vnímám tady rozdíl oproti době, kdy jsem se rozhodovala já, a dnešku. Slováci chodí na školy nejen v Česku, ale všude ve světě. Mladí lidé na Slovensku už uvažují šířeji a globálněji, a to i v porovnání s Čechy. Mám mladší sourozence a oba šli na střední školu s americkou maturitou.…

1_obalka_československo_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_československo_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte