Armada04_CTK
Zatím československý. Komu bude sloužit za dva roky? (Protivzdušné obraně sloužily letouny MiG-29, říjen 1989)

Počátkem srpna 1992 se na vojenském letišti v pražských Kbelích sešlo několik českých a slovenských důstojníků tehdejší československé armády s redaktory Respektu. Už bylo zřejmé, že společný stát se rozdělí, ale zdaleka nebylo jasné, jak to bude s armádou. Důstojníci vojenského letectva tehdy netušili, jaká je čeká budoucnost. Převládal názor, že armádu půjde rozdělit jen těžko. Verze toho, co bude dál, které kolovaly v elitní jednotce, byly někdy dost divoké. Jedna z předpokládaných variant zněla, že vzniknou dvě samostatné armády, každá se svým velením, které bude zastřešovat nějaké malé společné ministerstvo obrany. „Ale to je přece nesmysl,“ kroutil hlavou tehdejší nadporučík Libor Květina. Ani jeden z přítomných důstojníků pro dělení státu či armády nehoroval – všichni to považovali za strategický nesmysl, na který doplatí především samostatné Slovensko.

Debatu dále provázely obavy, že se armáda může rozdělit divoce. Na Slovensku vznikla v roce 1991 Asociace slovenských vojáků, která měla velkou politickou podporu tamního premiéra Vladimíra Mečiara. Slovenské asociační návrhy požadovaly okamžité rozdělení armády a vyplacení stamiliardového odstupného pro Slovensko za majetek, který se nedá přestěhovat, jako letiště, což u české strany vyvolávalo úsměv. Jenže slovenský požadavek nebyl úplně od věci. Většina jednotek, zbraní i vojenského zázemí – letiště, kasárna či výcvikové prostory – vznikla na území budoucího Česka. Komunistické Československo sloužilo dlouhá léta…

1_obalka_československo_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_československo_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte