PROFIL_Pavel01_Bures
Petr Pavel • Autor: Milan Bureš

Jen málokdo si může při pohledu zpět upřímně říct, že vše, co dělal, mu přinášelo radost. Dnes už penzionovaný generál Petr Pavel, svého času nejvýše postavený muž české armády, prý patří mezi ty šťastnější, kteří „mohou“. S nadšením se jako mladý parašutista učil v osmdesátých letech pronikat do týlu západních nepřátel a likvidovat je, pak ho stejně tak bavila práce u komunistické vojenské tajné služby. A štěstí ho potkalo i poté, co se komunismus bez boje zhroutil a z někdejších nepřátel se stali spojenci.

Cílevědomý mladý muž vystudoval několik špičkových vojenských škol ve Velké Británii a USA, blýskl se během balkánské mise a jako historicky první náčelník generálního štábu se pokoušel vymoci si více investic do české armády. Později získal vysokou pozici ve strukturách Severoatlantické aliance v Bruselu. A nakonec vyhlásil, že zkusí ještě jednou štěstí – dobýt Hrad. Kdyby se mu to podařilo, bylo by to poprvé, kdy by neplnil něčí rozkazy. Tady by udával směr jen on sám. A to je hodně neprobádaný terén pro něj i voliče.

Vědomí cíle

Před skoro čtyřiceti lety, kdy stál na startu svého profesního života, generála Pavla ani na vteřinu nenapadlo, že by se jeho dráha měla ubírat jiným směrem než armádním. Vojenská kariéra jeho otce, který sloužil u elitní části vojska – coby zpravodajec měl na starosti tzv. elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv západních armád, v nichž tehdejší totalitní moc viděla hlavního nepřítele –, totiž předurčila…

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte