erik tabery, 11.3.2015
Erik Tabery • Autor: Matěj Stránský

„Časy se změnily tak, že objevení žen nevzbudilo valné pozornosti. Kdysi kuriosum, dnes věc přirozená,“ popisovaly Lidové noviny 14. listopad 1918, kdy se v nové republice ustanovil parlament a zvolil se první československý prezident – Tomáš G. Masaryk. Ten úžas vyvolala přítomnost osmi žen, podle novin si „dnes mimo klerikály přivedla každá strana aspoň jednoho ženského poslance“. V polovině listopadu zažívala čerstvě narozená republika mnohá poprvé. Redaktoři například zaznamenali, že mezi poslanci poprvé zasedají „zástupcové Slovenska, kmen, jenž se zdál odsouzen k mlčení, ano k zániku, projevuje tu pevnou vůli žít nadále v nerozborném svazku s celým národem“.

Jsme o 104 let později a skoro by se chtělo říct, že s ženami (je jich v politice stále málo), Slováky (už s námi nejsou vůbec) a prezidenty (Masaryk vs. Zeman) si pořád nevíme rady. S našimi předky máme společné ale to, že nás hlavy státu fascinují. Chceme je milovat i nenávidět, vkládáme do nich nenaplnitelné naděje a při volbách oznamujeme přísná kritéria, podle kterých se ale vůbec nerozhodujeme.

Reklama
Reklama

Už brzy nás čekají další prezidentské volby – třetí, ve kterých hlavu státu vybírají občané, a ne zákonodárci. Je to šance na reparát po neúspěšném Miloši Zemanovi, který toho udělal tak málo pro českou veřejnost a tolik pro ruské a čínské zájmy.

Abychom vám zkrátili netrpělivé čekání na lednové hlasování, připravili jsme pro vás tento prezidentský speciál. Věnujeme se v něm mimo jiné volbám prezidentů od roku 1918 dodnes, jak to chodilo na Hradě v době totality, postavení prvních dam, architektuře či kultuře v sídle hlavy státu. Najdete tu také řadu rozhovorů, mimo jiné s historikem Jiřím Sukem o první volbě Václava Havla, s bývalým slovenským prezidentem Andrejem Kiskou či někdejším českým premiérem Vladimírem Špidlou. V závěru časopisu přinášíme profily hlavních kandidátů na prezidentský post v roce 2023.

Speciál vznikal pod vedením Ondřeje Kundry, který nepíše tento editorial jen proto, že v tu dobu reportuje na Ukrajině.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Objednat tištěný speciál

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte