Jan Kysela
Jan Kysela • Autor: Matěj Stránský

S nadcházející prezidentskou volbou oživuje debata, jaká má být hlava českého státu. Je potřeba změnit mantinely, ve kterých se pohybuje? Co od prezidenta občané čekají a co by naopak čekat neměli? A není načase Pražský hrad zcivilnit, aby společnost méně rozděloval? „V mých očích není prezident pouze úřad. Hlava státu má také symbolickou roli. A ta se dá využít k dobrému i ke zlému. A jelikož mám pocit, že jsme ji využívali nějakou dobu ke zlému, mohli bychom ji začít využívat k dobrému. Zdá se mi, že když prezidenta úplně zcivilníte, že když bude sedět v nějakém baráku na sídlišti, seberete mu významnou část aury, kterou může využít k tomu, aby společnosti prospíval a držel ji pohromadě,“ říká Jan Kysela.

Jak byste dnes popsal postavení prezidenta v českém systému?

Reálné, anebo to, které máme zakotveno v ústavě?

Zajímá nás oboje.

Popis toho, k čemu v ústavním a politickém systému prezidenta máme, je samozřejmě důležitý. Jen se mi zdá, že realita se od popisu role, jejímž jádrem je ústavní úprava, odpojuje. A to nejen v tom, co prezident v minulosti dělal, ale ve stále větší míře i tím, že už vlastně nedělá nic.

Role prezidenta má dvě složky. Jedna složka je ústavní, založená na kompetencích, druhá složka je politická nebo také symbolická. Ústavní složku můžete v zásadě plnit, dokud udržíte pero a podepisujete dokumenty. Tuto roli hodnotíme podle toho, jak se to pero využívá: v mezích…

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte