„To, že dnes máme k dispozici miliony dávek vakcín, je obrovský úspěch vědy i politiky.“
 
hel_point
ZDENĚK HEL

„Doufám, že si přese všechno nějakou zkušenost odnesla většina občanů a že se k nadcházejícím výzvám postavíme jinak a lépe,“ říká biochemik a imunolog Zdeněk Hel působící ve Spojených státech, který se v Česku stal známým právě díky snaze pomoci zemi v boji s koronavirem. Zapojil se do iniciativy vědců Sníh a do poradní skupiny pro epidemické situace MeSES, s níž ministerstvo zdravotnictví nedávno ukončilo spolupráci. Přímo v České republice pobýval v prosinci a v lednu, kdy jeho matka onemocněla covidem. V USA je profesorem na Lékařské fakultě Alabamské univerzity a dlouhodobě se zabývá výzkumem viru HIV, mimo jiné vývojem vakcín, které by proti němu účinkovaly. Zkoumá ale i další choroby, mezi něž se nedávno zařadil právě covid-19. V posledních týdnech varuje před tím, že epidemie ještě není za námi a čas na zrušení všech opatření zatím nenastal.

Co vás na pandemii covidu překvapilo?

V mnoha směrech překvapením nebyla. Koronavirus jsme vždy měli na seznamu patogenů, které se mohou snadno přenést do lidské populace. V nedávné minulosti k tomu došlo ve dvou případech – v letech 2002 a 2012, kdy vypukly epidemie SARS a MERS. Do jisté míry je však překvapením, že koronavirus způsobil celosvětovou pandemii dříve než virus ptačí chřipky. Viry této nemoci, například kmeny H5N1 nebo H7N9, byly na žebříčku potenciálně nebezpečných patogenů výše než koronavirus. Bohužel se dá předpokládat, že k přenosu ptačí chřipky v budoucnosti dojde…

Obalka_special_pocovidu_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka_special_pocovidu_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 894

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte