„Evropská unie není utopie a není dokonalá. Když se s tím smíříme, dost se nám všem uleví.“
 
stubb_point
ALEXANDER STUBB • Autor: Profimedia

Nejdřív evropskou politiku studoval, potom ji zkoumal, pak ji z pozice ministra financí i premiéra provozoval a teď ji ve Florencii, v Evropském univerzitním institutu, zase zkoumá. Finský politolog a politik Alexander Stubb (53) zná dobře zákruty politiky v Bruselu i v členských zemích EU. Když se ohlíží za pandemickým rokem, je naprosto optimistický. Unie podle něj prošla pandemickou zkouškou úspěšně a rozhodně bude po téhle zkušenosti držet víc pohromadě. Především se naučila lépe sbírat síly po krizových situacích a dlouhém vypětí. O čemž Stubb, jako zapálený extrémní triatlonista, dobře ví, jak je důležité. Uzávěry a omezení jeho sportu neškodily. „Není to fotbal, je to takový trochu osamělý, individuální boj,“ říká. A doufá, že se Unie dá dohromady rychleji než aktuálně on sám. „Nedávno jsem to trochu přehnal s tréninkem, teď se z toho vzpamatovávám,“ říká se smíchem.

Jak pandemie proměnila Evropskou unii?

V několika směrech, a vcelku neočekávaných. Politika v Unii mutovala během toho roku a čtvrt podobně, jako mutoval samotný virus. Na začátku byla chaotická reakce. Každý chtěl zavřít krám, hranice a volný pohyb, každý chtěl chránit sebe, což je panická, ale přirozená reakce. Ale docela rychle jsme si uvědomili „jejda, v tomhle jsme všichni společně“, virus hranice přeskakuje, rovněž ekonomická krize, kterou působí, je jiná než předchozí. Rychle jsme společně začali mluvit o lockdownech a opatřeních.

Obalka_special_pocovidu_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka_special_pocovidu_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte