Car driving down a black road on the Icelandic coast
E-paliva klima nezachrání, pomoci ale mohou. • Autor: Profimedia

Ekologický benzin, který nepřispívá ke klimatické změně, může být výhodnější než elektromobily

Jeden z důvodů, proč Adolf Hitler stál o Sudety, s tamní německou menšinou nesouvisel. Německo před válkou nekontrolovalo žádná významná ložiska ropy, což byl velký problém pro jakékoli válečné tažení. Obsazením Sudet získalo přístup k severočeskému uhlí a během války z továrny mezi Mostem a Litvínovem začaly vyjíždět cisterny s umělým benzinem, který se z něj vyráběl.

Myšlenka výroby syntetických paliv vychází z postupu, s nímž přišli v roce 1925 němečtí chemici Franz Fischer a Hans Tropsch. Dnes se vrací v nejrůznějších podobách: benzin a ropa by se už nezískávaly z uhlí, ale z mnohem ekologičtějších zdrojů a pomocí slunečního svitu či energie větru. Nikdo nepochybuje, že kdyby se to podařilo, emise skleníkových plynů zaviněné jejich spalováním by se výrazně snížily, či dokonce klesly na nulu. Doprava celosvětově produkuje 16 procent skleníkových emisí, takže čistota jejího pohonu je samozřejmě velké téma. S umělým benzinem, naftou či zemním plynem experimentují firmy jako Porsche, Audi nebo ExxonMobil. Mohou tedy znamenat převrat v boji se změnou klimatu? A není důraz na rozvoj elektromobilů nakonec předčasný?

Benzin ze slunce a vzduchu

Na papíře to vypadá jednoduše. Paliva, která používáme v autech, domácnostech či průmyslu, jsou zpravidla sloučeninami uhlíku a vodíku, v úvahu přicházejí i molekuly skládající se z vodíku a dusíku, konkrétně čpavek.…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte