Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

13. Jak uběhnout maraton

Kdo to ujde, ten to i uběhne

Miloš Škorpil • Autor: Matěj Stránský
Miloš Škorpil • Autor: Matěj Stránský

S vytrvalostním běžcem Milošem Škorpilem o tréninku začátečníků, větších botách a cvrkotu kolem

O prázdninách proletěla Českem zpráva o tom, že málem zemřel po snědení jedovatých hub. Brzy po vypumpování žaludku už ale zase čile sportoval. „Měli jsme s jedním kamarádem v plánu oběhnout za víkend Karlovarský kraj, ale nakonec jsme to kvůli vedru zkrátili na půlku,“ komentoval ultramaratonec Miloš Škorpil měsíc po otravě fakt, že plánovanou trasu zkrátil z 224 na 127 kilometrů. Když je ale třeba, absolvuje stejnou vzdálenost v kuse. Nebo doběhne za víkend z Prahy do Vídně.

V 67 letech vypadá jako chodící reklama na to, co ve svých knížkách a ve svých kurzech hlásá – a sice že dlouhé tratě zvládne nakonec každý. Stačí pravidelně trénovat, po kousíčkách přidávat a nestresovat se pohledem na stopky.

Chce to motivaci a chuť. (Miloš Škorpil při kurzu běhu v pražské Stromovce) • Autor: Matěj Stránský
Chce to motivaci a chuť. (Miloš Škorpil při kurzu běhu v pražské Stromovce) • Autor: Matěj Stránský

Jedna z vašich posledních knížek se jmenuje Jak uběhnout maraton za 100 dní. Podle ní to může zvládnout každý, včetně úplných začátečníků s průměrnou kondicí. Opravdu to platí?

Ano, mám to ověřené v praxi. Knížka vznikala spolu s vaším bývalým kolegou Milošem Čermákem. Nejdřív jako seriál pro Lidové noviny, ke kterému Miloš akčně udělal i webovou podporu s nabídkou, že zájemce tou stovkou dnů provedeme. Obratem se nám přihlásilo 700 lidí, mnohem víc, než jsme čekali. Většina nikdy předtím neběhala, nebo to byli…

Tento článek je v plném znění dostupný členům předplatitelům Respektu.

Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se. Pokud byste chtěl/a dostávat Respekt Speciály i v tištěné podobě, pořiďte si předplatné s členstvím v Klubu Respektu (pro rozšíření nám napište na [email protected]).

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].