Culik01_jaros
Jan Čulík • Autor: Milan Jaroš

 Mluví se o něm jako o „gastrobuditeli“, on se však cítí být hlavně patriotem z jihočeského Tábora. Na otázku, proč tohle říká zcestovalý muž čerstvě po Kristových letech, odpovídá, že je zkrátka kluk, který má rád místo, kde se narodil, žije – a kde by rád i umřel. Stejně umanutý jako ve vztahu k Táboru je Jan Čulík, majitel podniků Thir a Výčep, při propojování místních farmářů, podnikatelů a sousedů.

Už mluvíte o tom, kde byste i rád umřel. Čím vás Tábor tak uhranul?

Vycházím z toho, že to je místo, kde mám kořeny a kde mají kořeny moji předci. Vždycky se mi tady líbilo a pokaždé, když jsem byl někde v zahraničí, se mi po něm stýskalo. A stýskalo se mi ani ne po lidech, protože s těmi může být člověk v kontaktu i na dálku, ale spíš po tom materiálním starém Táboře, po dlažebních kostkách a křivolakých uličkách. Po geniu loci, který má. Zní to jako klišé, ale tohle město bylo postaveno na myšlence – a je to tady cítit na každém kroku.

Přesto je Tábor turisty neobjeven. Lidé míří do Krumlova, do Jindřichova Hradce… a Tábor míjejí. Proč zůstává stranou zájmu?

Myslím, že tohle je tradovaný omyl, Tábor už objevený je. Teď v létě, po koroně, to bylo dokonce turisticky dost na hraně. Možný důvod, proč dlouho objevený nebyl, je nejspíš prozaický – my tady nemáme žádný hrad ani zámek, což je pro každé město zásadní pamětihodnost.

Čím se tedy stalo,…

ROZHOVORY_OBAL_final
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

ROZHOVORY_OBAL_final
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 432

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte