0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Město v létě24. 6. 20209 minut

Adrenalin na konečné

Ve městě se dá zažít spousta dobrodružství: ve výškách, u řeky nebo na louce pod stanem

Pobaví se tady každý. (Nad Pastýřskou stěnou v Děčíně) • Autor: Milan Jaroš

Pastýřská stěna je ohromný kus pískovce, který jako by někdo doprostřed severočeského Děčína posadil naschvál. Geologie a čas tomu chtěly tak, že se její hřeben svažuje. Kdo se na skálu dívá z druhé strany řeky od zámku, strachuje se o načančanou výletní restauraci, aby se udržela na samém vršku kopce a neskutálela se o stovky metrů dozadu, někam k náměstí před železničním nádražím. Kdo se dívá ještě pozorněji, za sucha a bezvětří uvidí na mohutné kolmé stěně pomalu se pohybující barevné tečky horolezeckých helem. Jen těžko bychom hledali lepší metaforu volnosti, kterou často nabízejí česká města.

Vstřícný kámen

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ve všední den je teček na svahu jen málo, o víkendu je ale skála obsypaná. Zajištěná horolezecká stěna – které se běžně říká ferrata – funguje přímo uprostřed padesátitisícového města od roku 2014 a je populární nejen mezi lezci z okolí. Je to nejdelší ferrata v Česku a za atrakcí se sem na pomezí Českého Švýcarska a Českého středohoří sjíždějí fanoušci z celého Česka. Ti tu šplhají po skále s pomocí navrtaných železných lan, k nimž jsou připoutaní dvěma karabinami. Ferrata může být pro začátečníky, ale může to stejně tak být cesta, kterou člověk bez horolezeckých zkušeností nezdolá.

Pošetilost překonána. (Pastýřská stěna) • Autor: Milan Jaroš
Pošetilost překonána. (Pastýřská stěna)
Pošetilost překonána. (Pastýřská stěna) • Autor: Milan Jaroš

Sportovec, který se brzy odpoledne přehupuje přes okraj srázu, ovšem zdejší je. Zapálený horolezec Marek Drobný v Děčíně pracuje, bydlí nedaleko města a všechny pískovcové stěny a věže v širém okolí…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc