REPORT_Hate02_jaros Úpadek následující po divokých devadesátých letech se tu nekoná. Denně přijíždí autobus z Vídně. • Autor: Milan Jaroš

 Hatě: V ráji, kde je možné všechno

Tomáš Brolík / foto Milan Jaroš

Pokud někdy vyjde Ottův slovník naučný výhradně v obrazové formě, pro heslo „český hraniční přechod s Rakouskem“ je vzor docela jasný. Jednou z dominant Hatí, přechodu na jih od Znojma, je obří zeměkoule s nápisem „Svět je váš“. A když se návštěvník rozhlédne kolem, vidí, že na povzbudivém vzkazu něco bude. Možné je totiž úplně všechno, když se chce a může.

Například postavit ohromný papundeklový hrad, obsypat jej draky (ten největší plive kouř) a rytíři. Uvnitř Excalibur City, jak se celý komplex jmenuje, pak umístit obchodní centrum s krámky s oblečením a cetkami, lékárnou, obřím dětským zábavním parkem a „technickým muzeem“. Nemůže samozřejmě chybět restaurace ve středověkém stylu a wellness patro.

REPORT_Hate01_jaros
Autor: Milan Jaroš

Tím to ovšem nekončí. Před středověkým komplexem (a pod zeměkoulí) je dopravní letadlo, v němž o víkendu funguje restaurace. Za hradem se roztáhla asijská tržnice, postavená v orientálním stylu. Nové obchodní centrum, outlet běžných módních značek, už k Excalibur City, vlastněnému kyperskou firmou Ennomia Holding, nepatří – ale drží styl. Areál je postaven ve stylu, který se asi nejvíc blíží starobylým městům střední Asie.

Na rozdíl od mnoha jiných míst na hranicích s bohatšími německými a rakouskými sousedy jsou Hatě vlastně příkladem úspěchu. Úpadek následující po devadesátých letech se tu nekoná. Místo se nespoléhá jenom na projíždějící cestovatele, zajíždí sem…

Respekt special EU obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt special EU obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte