ROZHOVOR_Vales01_jaros
Lukáš Valeš • Autor: Milan Jaroš

Dobře známe příběhy listopadu z velkých měst. Co předurčilo to, jak se budou chovat lidé v menších městech mimo hlavní dění?

Musíme mluvit už o konci komunistické vlády. Situace v Praze byla samozřejmě o dost jiná než ve zbytku republiky. V Praze je jednak vysoký počet lidí dobře informovaných a lépe situovaných a především je tam mnohem větší anonymita, je to město, v němž, když chcete, tak se schováte. To už bylo méně možné v krajských městech a vyloučeno ve městech okresního formátu, jako byly například Strakonice, Klatovy, Domažlice. V těchto komunitách i v osmdesátých letech platilo pravidlo „co tomu řeknou lidi, nesmíš vyčuhovat“. Jednak byly pod větším tlakem komunistických orgánů a taky hrál roli sebetlak společnosti a to, že není kam utéct, že jste pořád na očích. Takže podmínky pro opoziční činnost tam byly výrazně snížené proti Praze nebo Brnu. I v regionech máme chartisty, ale jde o jednotky. V celém Jihočeském kraji bylo osmnáct chartistů, v celém okrese Strakonice byli dva. V Plzeňském kraji jich bylo víc, padesát až šedesát lidí, ale většina byla v Plzni nebo Karlových Varech, tedy ve větších městech.

A lišily se ty jednotky chartistů od těch pražských či brněnských či z větších měst?

Když jste v Praze podepsala Chartu, neslo to s sebou často i nějakou politickou aktivitu, chodit na demonstrace, rozmnožovat a číst samizdat, občas nějaké bytové semináře, občas vás zavřeli nebo stíhali. V…

dddd
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

dddd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte