Madarsko_profimedia
Stačilo mít Károlyho Grósze a kleště. • Autor: Imagno, Profimedia

Na první – a dokonce i na druhý – pohled bylo Maďarsko ve východním bloku osmdesátých let jiný svět. Budapešť se dokázala tvářit, že je součástí Západu. Na návštěvách se tu střídali západní státníci, občas sem zavítaly největší hvězdy západní popkultury. Šla tu sehnat všechna elpíčka a bylo možné mít pocit, že konzum v západním stylu není nedosažitelná věc, kterou lze vidět jen v kině. Od roku 1986 se na okruh nedaleko Budapešti vracel západní cirkus jménem formule 1 a v zemi nebyli političtí vězni. Disidenti mohli vcelku nerušeně být disidenty, pokud se drželi v Budapešti. Nebyla tu svoboda, ale nebyl tu tvrdý útlak. Maďaři mohli volně jezdit do zahraničí a cizinec pro ně nebyl exotické stvoření nebo možné ohrožení, ale běžná součást života.

A tak si mohli stěžovat a uvádět na pravou míru iluze, které o jejich zemi chovali cizinci z obou stran železné opony. Možná že Maďarsko působí barevněji a veseleji než okolí, ale problémy běžného života jsou tu stejné jako v Československu nebo NDR. Třeba na byt se čeká stejně – dlouhé roky. Je tu v praxi povolené podnikání a země je plná řemeslníků a poskytovatelů služeb. Černou ekonomiku stát nejenže toleruje, ale podporuje a v jistém smyslu do ní své občany nutí, protože bez drobných živnostníků by sektor služeb přestal existovat. Potíž je v tom, že maďarská ekonomika jim umožnila podnikat, ale neumožnila jim vydělat si podnikáním na solidní živobytí. Hojně propagovaná „nová ekonomická politika“, základní ingredience takzvaného…

dddd
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

dddd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte