Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Editorial

Vyšel speciál Respektu o konci Husákovy éry: Cesta ke svobodě začíná

Zapomenutý rok 1988

obalka

Letošní poslední „osmičkový“ speciál věnujeme roku, který tak trochu pozornost veřejnosti míjí. Je to logické, události roku 1988 přebilo revoluční dění z listopadu 1989, nicméně pohyb ve společnosti začal být zajímavý už před třiceti lety. Komunistická moc byla v plné síle, nedovolovala až na drobné výjimky jakékoli projevy svobody, ostatně byla stále připravená tlouct lidi na náměstích a zavírat nepohodlné disidenty.

Lidem byl však systém stále těsnější, mimo jiné i proto, že se ekonomika dostávala do větších a větších problémů, takže jeden čas nebyl dostupný toaletní papír, jindy třeba dámské vložky. Absurditu situace tehdejší doby dokresluje například i to, že když byl můj otec na výslechu a odmítal donášet na mého strýce pracujícího ve Svobodné Evropě, nepadaly při výslechu jen výhrůžky, ale i jedna nabídka. Tajní věděli (z odposlechu), že nemůžeme sehnat těsnění do pračky, takže kdyby táta spolupracoval, těsnění by se našlo.

Reklama
Reklama

V tomto speciálu jsme se proto rozhodli zachytit momenty, které předcházely revoluci. Nedržíme se striktně jen roku 1988, věnujeme se i momentům z první poloviny roku následujícího. A jako v každém speciálu, nezajímají nás jen události politické, nýbrž i společenské a kulturní. Ať už je to proměna módy, první koncert Depeche Mode, netradiční filmy a podobně. Přečtete si tu také rozhovory mimo jiné s Jacquesem Rupnikem, Jáchymem Topolem, Helenou Třeštíkovou, biskupem Václavem Malým, ale také s britským novinářem Edwardem Lucasem, který přijel do Prahy v lednu 1989, aby odtud jako jeden z prvních západních novinářů dlouhodobě informoval o dění v zemi. Eseje pro nás pak napsali Petr Pithart, Lída Rakušanová, Andrea Sedláčková či Aleš Palán.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery
šéfredaktor

Speciál je dostupný k zakoupení také na novinových stáncích, na webu i v aplikacích pro Android a iPad/iPhone

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2008
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte