Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Editorial

Zapomenutý rok 1988

obalka

Letošní poslední „osmičkový“ speciál věnujeme roku, který tak trochu pozornost veřejnosti míjí. Je to logické, události roku 1988 přebilo revoluční dění z listopadu 1989, nicméně pohyb ve společnosti začal být zajímavý už před třiceti lety. Komunistická moc byla v plné síle, nedovolovala až na drobné výjimky jakékoli projevy svobody, ostatně byla stále připravená tlouct lidi na náměstích a zavírat nepohodlné disidenty.

Lidem byl však systém stále těsnější, mimo jiné i proto, že se ekonomika dostávala do větších a větších problémů, takže jeden čas nebyl dostupný toaletní papír, jindy třeba dámské vložky. Absurditu situace tehdejší doby dokresluje například i to, že když byl můj otec na výslechu a odmítal donášet na mého strýce pracujícího ve Svobodné Evropě, nepadaly při výslechu jen výhrůžky, ale i jedna nabídka. Tajní věděli (z odposlechu), že nemůžeme sehnat těsnění do pračky, takže kdyby táta spolupracoval, těsnění by se našlo.

Reklama
Reklama

V tomto speciálu jsme se proto rozhodli zachytit momenty, které předcházely revoluci. Nedržíme se striktně jen roku 1988, věnujeme se i momentům z první poloviny roku následujícího. A jako v každém speciálu, nezajímají nás jen události politické, nýbrž i společenské a kulturní. Ať už je to proměna módy, první koncert Depeche Mode, netradiční filmy a podobně. Přečtete si tu také rozhovory mimo jiné s Jacquesem Rupnikem, Jáchymem Topolem, Helenou Třeštíkovou, biskupem Václavem Malým, ale také s britským novinářem Edwardem Lucasem, který přijel do Prahy v lednu 1989, aby odtud jako jeden z prvních západních novinářů dlouhodobě informoval o dění v zemi. Eseje pro nás pak napsali Petr Pithart, Lída Rakušanová, Andrea Sedláčková či Aleš Palán.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery
šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2065
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte