Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Orbán byl dokonce zadarmo

S francouzským historikem a politologem Jacquesem Rupnikem o jeho cestách za železnou oponu krátce předtím, než to prasklo

Jacques Rupnik
Jacques Rupnik • Autor: Matěj Stránský

Na konci osmdesátých let Jacques Rupnik natočil šestidílný dokument pro britskou televizi o státech za bývalou železnou oponou. Měl tak unikátní příležitost projet se západním štábem za zády region, v němž se narodil a který důvěrně znal. V rozhovoru pro Respekt mluví o míře rozpadu sovětského impéria, který na cestách pozoroval, o tom, co obnášelo natáčení dokumentu v totalitě, a že Jiná Evropa, jak se série jmenovala a kterou provázel, už je zase jiná.

Britský kanál Channel 4 se dokumentární sérií Jiná Evropa v druhé polovině osmdesátých let minulého století, v době ještě před pádem komunismu, pustil do velkého díla. Natáčeli jste dva roky, rozpočet dosahoval čtyř milionů liber, což bylo na tehdejší dobu opravdu hodně peněz. Přitom se to týkalo regionu, ze kterého se nejen nemohlo ven, ale bylo obtížné dostat se i dovnitř. Co vedlo stanici Channel 4 k tomu věnovat se střední Evropě?

Kanál Channel 4 byl průkopníkem britského televizního dokumentu a rozhodl se natočit sérii o střední Evropě – byť v roce 1986, kdy mě oslovili ke spolupráci, ještě neměli představu, jak by dílo mělo vypadat. Region samozřejmě nasvítil nástup Michaila Gorbačova do čela SSSR v roce 1985, ale v tom smyslu, že západní média se dominantně soustřeďovala na perestrojku a střední Evropu pomíjela. Nám to umožnilo o to víc říkat – pozor, je tu celý ten unesený Západ, jak střední Evropu nazval Kundera, kde se pod povrchem dějí autonomní věci. A roli…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte